DÜNYAİŞÇİ SINIFIKADINManşet

8 Mart’ta kölelik koşullarında giysileri yapan kadın işçileri hatırlamak..

8 Mart etkinliklerinde tekstilde kölelik koşullarında çalıştırılan günümüzün kadın işçileri ne kadar hatırlandı?

YAŞANACAK DÜNYA– 1857’de New York’ta yaşanan dokumacı kadınlar katliamının onun tarhselleşmesinde önemli yer tuttuğu 8 Mart’ta tekstilde kölelik koşullarında çalıştırılan günümüzün kadın işçilerinin hatırlandığını ne yazık ki pek söyleyemiyoruz.

Geçmişte, o dönemin kapitalist ülkelerinde tekstil sanayinde çalışan kadın emekçilerin yürüttüğü büyük mücadelelerin, ödediği büyük bedellerin sonucunda tarihsellik kazanan Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde, günümüzde aynı sektörde fakat bu kez emperyalizmin metropollerinde değil de „gözlerden ırak“ daha geriden gelen bağımlı kapitalist ülkelerde kölece çalıştırılan kadın emekçilerin pek hatırlanmıyor oluşunu nasıl adlandırmalı?

Bunu nereye koyacağımızı pek bilemesek de, şu açık: 8 Mart’ın gerçek tarihsel içeriğine uygun hatırlanmasında, onu sadece „kutlanacak“ bir gün olarak değil, emekçi kadın mücadelesinin önemli bir basamağı olarak görülmesinde zayıflıklar söz konusu.

Öyleyse hatırlayalım:

Dünya çapında hazır giyim ve konfeksiyon işçilerinin büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor. Çin’in ardından dünyanın en büyük ikinci giyim ihracatçısı olan Bangladeş’te bu sektörde çalıştırılanların yüzde 85’i kadın. Bu oranın örneğin Vietnam’da da aynı olduğu tahmin edilirken, Kamboçya’da kadın işçilerin oranı yüzde 90’ı buluyor.

Bunlara örneğin Hindistan’ı ve tekstil-konfeksiyon sektörünün kaydırıldığı diğer Asya-Güneydoğu Asya ülkelerini de katarsak, on milyonlarca kadın emekçinin en temel ekonomik-sosyal-sendikal haklardan bile yoksun koşullarda kölece çalıştırıldığını görürüz. Ayrıca, içlerinde gencecik ve çocuk yaştaki kızların sayısı da az değil.

Üstelik sektördeki kadın emekçilerin diktikleri, hazır ettikleri giysiler “ileri” kapitalist ülkelerin kentlerindeki mağaza vitrinlerini de süsleyen “dünya markaları”nın azami karlarına dönüştürülüyorlar..

Diyeceğimiz o ki, proletaryanın kadın yarısındaki mücadelede de gerçek kazanımların edinilmesi ancak enternasyonal sınıf dayanışmasıyla mümkün hale gelebilir!

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

1 thought on “8 Mart’ta kölelik koşullarında giysileri yapan kadın işçileri hatırlamak..”

  1. O konuda benim bilgim yok, çünkü benim çocuklarımın hakkını gasp eden öğretmenlerden çok çektim. Orta okulda notlarının düşüklüğün den dolayi okuldan atılma noktasına gelen oğlum dişarda dünya sıralamasında ilk 100 e giren únúversiteyi ilk ona girerek üstün başarı ile bitirdi.herkes yan gelip yatarken ben gece gündüz çalışmak zorunda bırakan eğitim sistemini mağdurlarını başínda gelenlerden birisi olarak bana bu soruyu sormak yerini çocuklarıni bir yúzúk sermayesi ile Amerkada okutan Uzun adamınız olan “REİSİNEZE sorun yağan yağmurlarda o onlarla beraber islanmışti. Bu arada Damat Albayrak”a da sınavda kendisine soru verildi mi? onu da bir zahmet kendisine sorun.

Close