GÖÇMEN EMEKÇİLERManşet

Almanya: Hanau’daki göçmen katliamı protesto ediliyor

Irkçı-faşist saldırıyı protesto etmek için Almanya’nın bir çok kentinde sokağa çıkıldı

Almanya’nın Hessen eyaletinde bulunan Hanau kentinde Türkiye kökenli göçmenlerin yoğun olarak yaşadığı iki semtte bulunan nargile kafelere düzenlenen silahlı saldırı ve katliamı protesto etmek için bir çok kentte sokağa çıkıldı.Hanau saldırısı

Köln’de yapılan eylem „Keupstr.“deki mitingle başladı. Burada yapılan konuşmalarda ırkçı-faşist saldırılara karşı birlikte, omuz omuza mücadele etme çağrıları yapıldı. Alman antifaşist ve devrimci grupların yanı sıra Türkiyeli ve Kürdistanlı kurumların katıldığı eylemde Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurları da yer aldı.

Yaklaşık bin kişinin katıldığı mitingin ardından yapılan yürüyüşte sıkça “Faşizme karşı omuz omuza” “Göçmenler hoşgeldiniz” “Enternasyonal dayanışmayı yükselt” sloganları atıldı. Alman gençlerin yoğunluğu dikkat çekti.

Ayrıca, yarın saat 18’de Roncalliplatz’da yapılacak yürüyüşün duyurusu yapıldı.

Dün gece, yerel saatle 22.00 civarında önce Hanau merkezindeki Neumark’ta “Midnight” adlı nargile kafeye silahlı saldırı düzenleyen saldırgan, daha sonra Kesselstadt semtine giderek “Arena Bar&Cafe” adlı nargile kafeyi taramıi, her iki saldırıda toplam 9 kişinin yaşamını yitirdiği, 4 kişinin de yaralandığı Hanau Emniyet Müdürlüğü tarafından açıklanmıştı.

Hanau saldırısı

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close