Manşet

Almanya’da grev: Paralar taşınmayacak

Ver.di sendikasının çağrısıyla, bankalara ve ATM’lere para taşıyan sürücüler ve diğer çalışanlar ülke genelinde bugün greve çıktı

HABER MERKEZİ– Almanya’da, ülkenin en büyük sendikalarından Ver.di’nin çağrısıyla, bankalara ve ATM’lere para taşıyan sürücüler ve diğer çalışanlar yeni yılı grevle karşılıyor.

Salı günü sendikanın yaptığı açıklamaya göre para transferinde çalışan 12 bin 500 kişi bugünden itibaren ülke genelinde greve çıktı.

Gev kararı banka patronlarıyla yapılan beş tur görüşmelerin tıkanmasından sonra alındı. Sendika, bugün ve yarın yapılacak olası görüşmelerden sonuç çıkmazsa grevin Cuma gününe kadar uzayabileceğini duyurdu.

Ver.di, ücretlere ayda 250 euro (yaklaşık 290 $) zam yapılmasını ve Batı’ya nazaran düşük olan Doğu Almanya’daki ücretlerin iki yıl içerisinde Batı’dakilerle eşit seviyeye getirilmesini talep ediyor.

Para taşıyıcıları ve şoförleri şu anda ülkenin doğusun ayda 1,800 euro (yaklaşık 2,063 ABD doları) ile 2,400 euro (yaklaşık 2751 ABD doları) alırken, ücretler Batı kesiminde 2,200 euro (yaklaşık 2,522 ABD Doları) ile 2,900 euro (3,325 ABD Doları) arasında değişiyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close