DÜNYA

Almanya’dan Türkiye’ye YPG karşıtı destek

almanya türkiyeAlmanya‘nın Türkiye ile yaptığı kirli pazarlıklardan birisi Sol Parti’nin verdiği önerge ile gündeme geldi. Almanya devletinin Suriye’den elde ettiği bilgileri Ankara’ya aktardığı Kürt karşıtı destek verdiği Sol Parti Milletvekili Jan van Akenise tarafından verilen önerge ile gündemleşti. Önerge ile Alman hükümetinin, Türkiye’ye YPG karşıtı istihbarat verdiği, Tornado uçaklarının elde ettiği bilgileri ve direnen güçlerin mevizlerinin fotograflarını Türkiye ile paylaştığı açığa çıktı. Alman milletvekilleri ise hükümete tepkili.

Alman hükümeti, Sol Parti’nin 8 Ocak 2016 tarihinden beri IŞİD ile mücadele koalisyonu çerçevesinde faaliyet gösteren Tornadoların tam olarak hangi bölgelerde ne kadar uçuş yaptığı, toplanan bilgilerin içeriği ve kimlerle paylaşıldığı konusundaki soru önergesini yanıtladı.

Sol Parti Milletvekili Jan van Akenise tarafından verilen önergedeki, “Qamişlo, Kobanê, Azez ve Efrîn üzerinden de uçuş yapıldı mı, buradan görseller toplandı mı” şeklindeki soruya, “gizli” ibaresi ile yanıt verilemeyeceği belirtildi. Tornadoların topladığı bilgilerin İncirlik’teki Alman askeri merkezinde değerlendirildiği, daha sonra OIR bilgi sistem ağına aktarıldığı ifade edilirken, halihazırda OIR veri sistemine dahil olan ve Alman Tornadoların yaptığı keşif uçuşlarının topladığı bilgilerden faydalanan ülkeler ise şöyle sıralandı: “Avustralya, Bahreyn, Belçika, Danimarka, Fransa, İngiltere, İtalya, Ürdün, Kanada, Katar, Fas, Yeni Zelanda, Hollanda, S. Arabistan, İsveç, Singapur, Türkiye, BAE, ABD.”

Mevzilerin fotografları da paylaşılmış

Önergede, Tornadoların topladığı bilgilerde peşmerge, YPG, SDF, PKK, HPG ve Şam rejimine yakın grupların kaldıkları veya mevzilerinin bulunduğu yerlere ilişkin fotoğrafların yer alıp almadığı sorusu da yöneltildi. Hükümet ise bütün verilerin Alman askeri uzmanlar tarafından kontrol edildikten sonra IŞİD ile mücadele amaçlı veri bankasına aktarıldığını söylenerek geçiştirildi.

 

Sol Parti, Tornadoların topladığı verilerin, koalisyon içindeki bazı ülkeler tarafından ulusal çıkarları temelinde kullanılabileceği tehlikesi nedeniyle veto edilip edilmediği hakkında da bilgi istedi. Hükümet, geçiştirerek, “Şimdiye kadar böyle bir durum meydana gelmemiştir” yanıtını verdi. Hükümet, “Alman Tornadoların paylaştığı bilgilerin Kürt güçleri veya Suriye rejimine yakın gruplara karşı kullanılmadığını garantileyebilir misiniz” şeklindeki soruya da tatmin edici bir yanıt vermeyerek, “Sadece IŞİD ile mücadelede kullanılmak üzere” ibaresiyle paylaşıldığına vurgu yaptı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close