İŞÇİ SINIFIManşet

Audi ‘yumuşak’ geçişle işçi sayısını azaltacak

Audi, „kemer sıkma politikalarının“ parçası olarak 2025’e kadar 9 bin 500 kişilik istihdamın iptal edileceğini açıkladı

HABER MEREZİ– Almanya’da otomotiv tekeli Audi, „kemer sıkma politikası kapsamında binlerce kişilik istihdamı askıya almaya“ hazırlanıyor. Dizel skandalıyla sarsılan Volkswagen grubunun markası olan Audi, 2025’e kadar 9 bin 500 istihdamın iptal edileceğini açıkladı.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, İşçi Temsilcileri Kurulu’yla aylar süren müzakereler neticesinde varılan mutabakatın sonucu olarak söz konusu kararı alan şirket, işten çıkarmaların ise söz konusu olmayacağını kaydetti.

Audi, her ne kadar işten atmalara gidmeyeceğini söylese de, bunun yerine boş kadrolar için yeni personel alımı yapmayarak ve mevcut personeli erken emekliliğe zorlayarak tasarrufa gitmeyi hedefliyor.

Diğer yandan şirketin elektromobilite ve dijitalleşme alanlarında 2 bine kadar uzman kadrosu açacağı belirtildi. Dizel skandalında ağır bir yara alan Audi, satışlardaki düşüş ve elektrikli araçlara geçiş sürecinin yüksek maliyeti nedeniyle de zor zamanlar geçiriyor.

Yıllık otomobil üretme kapasitesi ise 300 bin olmasına karşın Audi’nin üst üste üçüncü kez olmak üzere yıllık otomobil üretiminde 200 bin rakamının altında kaldığı bildiriliyor.

Etiketler
Daha fazlası
Close