GENÇLİKİŞÇİ SINIFIManşetVideo

Brezilya: Eğitimde kesintilere karşı yüz binler sokağa çıktı

Öğrenciler ve öğretmenler, 21 eyalette yüzlerce noktada, eğitim bütçesindeki kesintilere karşı yürüyüş düzenledi

HABER MERKEZİ– Brezilya’da yüz binlerce öğrenci, akademisyen ve öğretmen, ‘aşırı sağcı’ Jair Bolsonaro’nun eğitime saldırısı olarak adlandırdıkları politikalara karşı ülke çapında (30 Mayıs’ta) sokağa çıktı.

Hükümetin federal üniversitelerin bütçesinden yüzde 30 kesinti yapmasını protesto etmek için kuzeydeki Belem, merkezdeki Brasilla, güney doğudaki Sao Paulo, kuzeydoğudaki Salvador, güneydeki Curitiba, güney doğudaki Belo Horizonte ve Rio’da yürüyüşler düzenlendi.

Başkent Brasilla’da on binler sokaklarda buluştu, Salvador şehrinde 70 bin kişinin yürüdüğü belirtildi.

Brezilya Ulusal Öğrenci Birliği (UNE) tarafından düzenlenen eylemlere, hükümetin sosyal güvenlik reformuna karşı çıkan işçi sendikaları da destek verdi.

Brezilya Eğitim Bakanlığının nisan ayında açıkladığı, temel eğitim ve yükseköğretimdeki elektrik, su ve araştırma faaliyetlerinin gerçekleştirilmesi gibi zorunlu olmayan harcamalardaki kesintiler 15 Mayıs’ta ülkenin bütün eyaletlerinde öğrenciler ve öğretmenler tarafından protesto edilmişti.

Brezilya’da hükümet, vergi gelirleri beklenenden düşük olduğu için, nisan ayı sonunda 63 üniversite ve 38 federal eğitim kurumunun bütçelerinde kesintiye gitmişti. (Ajanslar)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close