DÜNYAManşet

Ekvator: Protestolar nedeniyle hükümet ve devlet kurumları başkenti terkediyor

Başkent Quito’daki eylemler nedeniyle hükümetin ardından yasama ve yargı kurumları da şehirdeki faaliyetlerini askıya aldı.

HABER MERKEZİ– Ekvator’da hükümet karşıtı protestolar devam ederken başkent Quito’daki eylemler nedeniyle hükümetin ardından yasama ve yargı kurumları da şehirdeki faaliyetlerini askıya aldı.

Ekvador’da hükümetin akaryakıt sübvansiyonlarını kaldırması üzerine 3 Ekim’de genel ulaştırma grevi olarak başlayan ve tüm ülkede hükümet karşıtı eylemlere dönüşen protestolar, olağanüstü hal ilanına rağmen yerlilerin de desteği ile sürüyor.

Devlet Başkanı Lenin Moreno’nun hükümetin merkezini ülkenin güneybatısındaki liman kenti Guayaquil’e taşımasına neden olan eylemler Quito’da bugün de devam ederken, şehre ulaşan protestocuların bir kısmı yasama organı Ulusal Meclis binasına girdi.

Kısa süre sonra Ulusal Meclis’ten çıkan eylemciler, bölgedeki toplanma alanı Arbolito Parkına döndü.

Ulusal Meclis, Başsavcılık ve Hakimler Konseyi Quito’daki faaliyetlerini durdurma kararı aldı. Bu iki erk hükümetin aksine çalışmalarını başka kente taşıma kararı almadı.

Ekvador’un batısındaki Manta kentinde de taksiciler eylem yaptı. Taksiciler kentin merkezindeki önemli caddelerden Jaime Chavez Gutierrez’i ulaşıma kapattı.

Ülkenin merkezindeki Cuenca kentinde devam eden genel grev çerçevesinde yine çöpler toplanmadı, kente gaz verilmedi ve toplu taşıma hizmeti sunulmadı.

Ekvador’da hükümet şubat ayında 4,2 milyar doları Uluslararası Para Fonundan (IMF) olmak üzere 10 milyar dolarlık borç anlaşması yapmış ve IMF’nin, kamu harcamalarının kısılması da dahil birçok şartını kabul etmişti.

Devlet Başkanı Lenin Moreno anlaşma çerçevesinde yapılan düzenlemeleri 1 Ekim’de açıklamış ve hükümetin artık ulaştırmacılara sağlanan akaryakıt sübvansiyonunun kaldırdığını duyurmuştu.

Ülkedeki ulaştırmacıların 3 Ekim’de gittiği genel grev, öğrenciler, işçi sendikaları ve birçok muhalif organizasyonun da katılmasıyla ülke genelinde protestolara dönüşmüştü.

Moreno aynı günün akşamında olağanüstü hal ilan etmiş ve askeri sokaklara çıkarmış fakat bu karar protestoların tüm ülkeye yayılmasını engelleyememişti.

Resmi açıklamalara göre protestolarda şu ana kadar 129 kişi tutuklandı. Polis ve asker saldırıları nedeniyle gözaltına alınan, ölen ya da yaralananların sayısına dair ise bir açıklama yapılmadı. (Ajanslar)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close