DÜNYA

Faşistler şehir merkezine sokulmadı

sttu2Almanya‘nın Stuttgart kentinde  dün Türk, Kürt Alevi göçmen örgütleri, Alman gençlik inisiyatiflerinden oluşan çok geniş bir platform, faşist terörün ve kirli savaşın Avrupa‘ya taşınmasına karşı, büyük bir miting örgütledi. Almanya genelinde, ırkçı faşist AYTK’ya (Avrupa Yeni Türk Komitesi) karşı, en kitlesel eylemlerden biriside Stuttgart’ta yapıldı. Türk faşistleri şehir merkezine sokulmadı. Faşistler, Saat 18.30‘a kadar, anti-faşist kitlelerin gücüyle çembere alınan Schillerplatz‘da mahsur kaldılar. Evlerine dahi özel polis koruması ve özel tramvaylarla götürüldüler Charlottenplatz’dan. Alınteri okurları da eylemin örgütleyicisi  olarak, diğer demokratik kurumlarla birlikte alanda yerlerini aldılar.
sttg4
Çarşı girişinde bulunan Rotebuhlplatz‘da 15.00‘te başlayan miting, daha sonra binlerce kişilik korsan yürüyüşle, Schlossplatz’a taşındı. Miting sırasında, OTKM, AABF, Güç Birliği, Maraş Inisiyatifi ve NAV DEM adına konuşmalar yapıldı. Alevi Federasyonu eyalet Eşbaşkanı Av. Ruhan Karakul, Almanca konuşmasında, “Barışın milliyetçi amaçlar için kullanılmasına izin vermeyeceğiz. Demokrasiyi sahiplenen, bizleriz. Öte yanda duran milliyetçilere karşı, açık bir toplum ve birlikte yaşamı savunan bizleriz. Türk, Sünnî ve sisteme bağlı bir kadın portresi çiziliyor. Alternatif yaşamak isteyenler ise hedef gözetiliyor.” dedi.
stuttg3
Binlerce kişiyle, şehir merkezi anti-faşistler tarafından tutulduğu için, faşistler araba yolundan yürümek zorunda kaldılar ve şehir merkezine giremediler. Faşistlerin yürümesi, polisin saldırgan tutumu yüzünden engellenemedi ama Stuttgart savaş alanına döndü. Saat 18.30’da kadar, Schillerplatz’in bütün giriş çıkışları, anti -faşistler tarafından tutuldu. Faşistler, kitlenin gücüyle çembere alındı. Sonlara doğru kitleyi dağıtmak için sürekli gözaltılar başladı. Yaklaşık 70 gözaltı ve 10 yaralı olduğu bilgileri geldi.

Polisin tutumu ise saldırgan ve provokatifti. Gereksiz yere, yerinde duran gençlerin itilip kakılması, kitlenin içine iki kere atlı poislerle dalınması, bu tavrıların bir yansımasıydı.  Polis, ani hareketler yaparak, kitle üzerinde denemeler yaparak, hem kitlenin psikolojisini ölçmeye çalıştı hem de bir tur alıştırma yapmış oldu. Miting alanından, Schlossplatz’a yürünmesi doğru ve iradi bir kararken, sonrasında inisiyatifte zorlanmalar oldu. Ama tüm eksikliklere rağmen, saatler süren bir engellemeyle, faşistlerin halka seslenmesine izin verilmedi.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close