İŞÇİ SINIFIManşet

Flormar’da anlaşma

Petrol-İş sendikasına üye oldukları için işten atılan ve 297 gündür fabrika önünde direnişte olan Flormar işçileri, patronun sunduğu teklifin kabul edilmesiyle sona erdi

HABER MERKEZİ- Sendikaya üye oldukları için işten atılan ve fabrika önünde tam 297 gündür direnişte olan Flormar işçileri, Flormar patronlarının sunduğu teklifi kabul ederek direnişi sonlandırdı. Yapılan teklifle, işten atılan işçilere 12 maaş sendikal tazminat ile ‘boşta geçen süreler’ için 4 maaşlık bir ödeme yapılacak ancak işçiler işe iade edilmeyecek.

Petrol-İş sendikası avukatına Flormar avukatları tarafından 297 gün süren direniş boyunca ilk defa ulaştırılan yazılı bir teklifle, işçilere 12 maaş sendikal tazminat, ‘boşta geçen süreler’ için de 4 maaşlık bir ödeme teklif edildi.

Dün akşam saatlerinde direniş alanında Flormar patronları tarafından yapılan teklifi tartışan işçiler;

-İşveren tarafından sendika yetkisine yapılan itirazın kaldırılması,

-İşe geri dönmek isteyen işçilerin işe geri dönüşlerinin sağlanması, sendikal, kıdem ve ihbar tazminatları ile işsizlik maaşlarının ödenmesi,

-İşe dönmek istemeyen işçilerin ise bunlara ek olarak kesin fesih ücretlerinin toplu olarak ödenmesi noktasında bir ortaklaşma şeklindeydi.

Petrol-İş Sendikası avukatı tarafından teklifin detayları açıklanırken, hararetli ve tartışmalı geçen toplantıya 73 işçi katıldı. Yapılan direniş oylamasında 73 işçinin 20’si teklife hayır dedi. 53 işçi ise evet dedi. Böylece 297 gündür direnen ve adım adım zafere yürüyen Flormar İşçileri’nin direnişi 12 maaş sendikal tazminat, boşta geçen süreler için de 4 maaşlık bir ödeme sonucunda son buldu. İşçiler işe iade edilmedi.

8 Mart günü Petrol-İş Sendikası tarafından konuya ilişkin detaylı açıklama yapılacak. (Gazete Alınteri)

 

Etiketler
Daha fazlası
Close