GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

GM işçilerinin grevi ikinci haftayı doldurdu

ABD’de 49 bin General Motors işçisinin hak gasplarına karşı başlattığı grev 14. gününde

HABER MERKEZİ– ABD’de General Motors’ta (GM) çalışan 49 bin otomotiv işçisinin hak gasplarına karşı başlattığı grev 14. gününde sürüyor. Bu 2007 yılındaki GM grevinden beri özel sektörde gerçekleşen en büyük grev.

9 eyaletteki 33 fabrika ve 22 depoda durdurulan üretimden dolayı, General Motors’un günde 50 milyon dolarla 100 milyon dolar arası kar kaybı yaşadığı belirtiliyor. Grevden önce şirketin yalnızca bu çeyrekte 3,5 milyar dolar kâr etmesi bekleniyordu.

Grevdeki işçiler, Birleşik Otomobil İşçileri (UAW) sendikasının iki kademeli ücret sistemini kabul ettiği 2007 yılından beri kaybettiklerini geri kazanmayı umuyorlar. Bu kayıplar sonrasında gelen „büyük resesyon“ ve GM’nin iflası üzerine ABD hükümeti otomotiv endüstrisini kurtarma paketi çevresinde GM’ye kamu kaynaklarından aktarılan 50 milyar dolar ve bir dizi imtiyaz içeren bir yeniden yapılanma paketi sunmuştu.

Şirket bu sayede son üç yılda 35 milyar dolar kâr etti. GM geçen yıl hiçbir federal gelir vergisi ödemedi ve şirketin CEO’su Mary Barra’ya 22 milyon dolar ikramiye verdi.

General Motors’un bir yandan fabrikalarını kadrolu ve sendikalı GM işçileri yerine aynı işi yapan düşük ücretli geçici işçiler, sözleşmeli işçiler ve GM Subsystems adlı bir yan kuruluşun taşeron işçileri ile doldurması, bir zamanlar özel sektörde örnek gösterilen bir toplu iş sözleşmesine sahip GM işçilerinin koşullarını giderek kötüleştirdi. „Labournotes“ te yer alan bir haberde UAW’ın 2007’de General Motors’ta gerçekleştirdiği iki günlük greve katılan sendikalı işçi sayısı 74 bindi. Yani bugün grevdeki işçi sayısının yaklaşık iki katıydı.

16 Eylül’de GM’nin Detroit montaj fabrikasında greve çıkan işçilerin öncelikli talebi ise geçici ve ikinci kademe işçiler için eşit haklar ve ücrertler.

Öbür taraftan, GM, fabrikalarından bir kısmını sendikal örgütlülüğün olmadığı ve ücretlerin hayli düşük olduğu Güney Amerika’ya taşımak istiyor. Mevcut durumda Ohio ve Michigan’daki oto montaj tesislerini kapatmaya çalışıyor. ABD’deki işçilerin bu yönelime karşı tepkileri biliniyor.

GM de bu şantajı kullanarak UAW’ye 7 milyar dolardan fazla yatırım, 5 bin 400 yeni işe alım ve 8 bin tutarında sözleşme onaylama ikramiyesi teklifi götürdü. Bu teklife karşı da ücretleri, sağlık haklarını ve diğer pek çok kazanılmış hakkı gasbetmeyi dayatıyor.

General Motors, işçilerden daha fazla taviz talep ediyor ki bu şirketin UAW’ı kolay bir lokma olarak gördüğüne bir işaret. Kamuoyuna yansıyan ve üst düzey UAW liderlerinin koltuklarını tehlikeye atan sendika içi yolsuzluk skandalını da göz önüne alırsak tablo daha da netleşiyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close