İŞÇİ SINIFIManşet

Hindistan: ‘Savunma’ sektöründen 400 bin işçi greve hazırlanıyor

Merkezi hükümetin silah sanayini özelleştirme planına karşı 3 günlük grev yapılması planlanıyor

HABER MERKEZİ– Hindistan’da merkezi hükümetin son yıllarda yoğunlaştırdığı, özelleştirme, toplu işten çıkarma gibi saldırılarına karşı işçi sendikalarının gerçekleştirdiği geniş çaplı grev ve protestolar bu kez “Savunma” sektöründe planlanıyor.

Merkezi hükümetin ilk etapta “Savunma sanayinin yüzde 25’ini özelleştirme yönündeki kararı sendikalar tarafından tepkiyle karşılandı.

Başta “Tüm Hindistan Savunma Çalışanları Federasyonu” AIDEF olmak üzere çeşitli sendikalar 23-25 Ocak tarihleri arasında 3 günlük grev ve kitlesel protesto gösterileri planlıyorlar.

Mühimmat fabrikaları, donanma limanları, kara ve hava kuvvetlerin omurgasını oluşturan diğer üretim birimlerinde çalışanları kapsayan greve 400 bin işçinin katılacağı bildirildi.

Bugün (Salı) öğle yemeği boykotu örgütleyen sendikalar tarafından “Merkez, özelleştirme konusunda böylesine önemli bir karar almadan önce bize danışıp işçileri güvenceye alacak şekilde davranmadı. Yapılacak özelleştirmelerin sadece önümüzdeki yıllarda binlerce işçinin işten atılmasnı beraberinde getirecek olmasından değil, stratejik konular yönünden de endişe duyuyoruz.” açıklaması yapıldı.

Kaynak: The Times of India

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close