DÜNYAManşet

Lübnan’da protestolar dinmiyor

Öğrenci gençliğin de aktif katıldığı protestolar devam ediyor

HABER MERKEZİ– Lübnan’da 17 Ekim’den bu yana hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor. Başkent Beyrut ve diğer bazı bölgelerde meydanlar yeniden doldu.

Hükümetin vergi politikalarına karşı 23 gün önce başlayan ve hükümetin istifasına rağmen devam eden protestolar çerçevesinde Lübnan halkı, başkent Beyrut’un yanı sıra Trablusşam ve Sayda kentindeki meydanlarda toplandı.

Protestoların başkent Beyrut’taki adresi şehir merkezindeki Hükümet Sarayı önünde yer alan Riyad Sulh Meydanı oldu. “Devrim” sloganları atılırken, yolsuzlukla suçlananların hesap vermesi talebinde bulundu. Lübnan bayraklarıyla Trablusşam kentindeki Nur Meydanı’nı dolduran grup da aynı şekilde “devrim” sloganları attı.

Lübnan halkı, hükümetin iletişime ve özellikle sosyal iletişim ağı WhatsApp uygulamasına vergi getirme girişimine tepki olarak 17 Ekim’de protestolara başlamıştı. İletişim Bakanı Muhammed Şukayr’ın, WhatsApp uygulamasına yönelik vergi kararından vazgeçildiğini açıklamasına rağmen ülkenin dört bir yanına yayılan eylemler dinmedi. Başbakan Saad el Hariri hükümeti, 29 Ekim’de Cumhurbaşkanı Mişel Avn’a istifasını sunmuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close