Manşet

Rojava’ya destek eylemlerinde provokatör faşistlere anladıkları dilden..

Türkiye’nin Rojava işgalini protesto gösterileri sırasında faşist provokatörlere anladıkları dilden yanıtlar veriliyor

HABER MERKEZİ– Türkiye’nin Rojava işgalini protesto eylemleri sırasında faşistler provokasyonlara devam ediyor.

Almanya’nın Kuzey Ren-Vestfalya (NRW) eyaletindeki Lüdenscheid kentinde Türkiye’nin Suriye topraklarında düzenlediği askeri saldırının protesto edildiği eylmde Türk kökenli bir Alman bıçaklanarak ağır yaralandı.

Polis açıklamasında 50 yaşındaki yaralının hastaneye kaldırıldığı ve akşam saatlerinde ifadesine başvurulabildiği bildirildi. Olayla ilgili açılan soruşturmada, „terör ve siyasi suçlara bakan devlet güvenlik birimi ve Hagen Başsavcılığı tarafından yürütüldüğü“ kaydedildi.

Westfaelische Anzeiger gazetesi, „YPG yanlısı Kürtlerin gösterisi sırasında Kürtler ve Türkler arasında kavga çıktığını, bıçaklama olayının bu sırada yaşandığını“ bildirdi.

Bottrop kentinde de Kürt ve Türk göstericilerin arasında çıkan çatışmada Çarşamba akşamı sekiz kişi hafif yaralandı. Polis verilerine göre yaklaşık 50 kişilik Kürt göstericinin izinli gösterisi yakınında bir Türk grubun toplandığı, “provokasyon ve taş atma” sonucu kavga çıktığı bildirildi.

Recklinghausen Emniyeti, gösterinin resmen sona ermesi sonrasında „her iki grubun daha da kalabalıklaştığını, karşılıklı sataşmalar sonrası olayın büyüdüğünü ve polisin takviye güçlerle müdahalesi sonrasında grupların temasının önlendiği“ kaydedildi. Olayda beş polis, bir kadın ve iki erkeğin hafif yaralandığı, yaralama suçundan beş kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Pazartesi akşamı da Herne kentinde Kürtlerin protesto gösterisi sırasında Türklere ait bir büfe ve bir kıraathaneye saldırılmış, biri polis beş kişi yaralanmıştı. Polis açıklamasında, „her iki saldırıdan önce protestocu gruba yönelik tahrikler olduğu“ bildirilmişti.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close