İŞÇİ SINIFIManşetVideo

Sarı Yelekli eylemde 23. hafta: Saldırı ve direniş

Ayrım gözetmeden sağlık ekipleri de dahil herkese saldıran polise karşı Sarı Yelekli direniş devam ediyor

HABER MERKEZİ– Fransa’da 23. haftasına giren Sarı Yelekli eylemlerde yoğun polis saldırısı yaşanırken, protestocular çok sayıda aracı ateşe verdi.

Başta başkent Paris olmak üzere ülkenin dört bir yanında göstericiler sokağa çıkarken, çok sayıda Sarı Yelekli de gözaltına alındı. Gözaltı sayısı başkent Paris’te 128 olarak açıklandı.

Polisin biber gazlı saldırısına Sarı Yelekliler taş atarak ve barikatlar kurarak karşılık verdi. Polis, sağlık görevlileri de dahil önüne gelen herkese cop kullanarak saldırdı.

Öte yandan, hükümet, 15 Nisan’da çıkan yangında üçte ikisi tahrip olan 850 yıllık Notre Dame Katedrali çevresinde gösterilere yasak getirdi.

Hareketin önde gelen isimlerinden Ingrid Levavasseur, katedral yangını sonrası yüz milyonlarca euro bağış toplanmasına tepki göstererek konu hakkında şunları söyledi:

“Beş ay boyunca sosyal ve ekonomik adaletsizliğe bir çözüm bulunması uğruna sokaklarda çarpışıyorsunuz, sonra bir bakıyorsunuz ki, bir yangın sonrasında milyonlar akıveriyor. Bu çok üzücü. Notre Dame yangını elbette ki trajik bir olay, ama orada hiç kimse hayatını kaybetmedi. Bazı insanlar ulusal yas ilan edilmesini talep ediyormuş… Sanırım akıllarını kaçırdılar.”

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close