İŞÇİ SINIFIManşet

SarıYelekli eylemlerde 19. hafta

Sokakların polis ve asker işgali altında olduğu 19. haftada eylemciler geri adım atmadı

HABER MERKEZİ– Fransa’da Sarı Yelekliler, Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetiminin ekonomi-politikalarını protesto etmek için ülke genelinde yine sokaktaydı.

Akaryakıt zamlarına tepki olarak başlayan, daha sonra Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yönetimi karşıtlığına dönüşen sarı yeleklilerin eylemleri, 19. haftasında polis ve askerin yoğun saldırıları eşliğinde gerçekleşti. Fransız polisi, sarı yeleklilerin, başkent Paris’te Champs-Elysees caddesi ve Bordeaux, Toulouse, Marsilya, Nice ve Rouen dahil birçok şehir merkezinde gösteri yapmalarına izin vermedi.

Bir grup Sarı Yelekli, Paris’te Eyfel Kulesi’nin önündeki Trocadero Meydanı’nda toplanırken, diğer bir grup Denfert-Rochereau meydanından Montmartre’a doğru yürüyüşe geçti.

Polis, Champs-Elysees Caddesi’nde yasağa rağmen gösteri yapmak isteyen 29 kişiye para cezası verdi. Paris’in yeni emniyet müdürü Didier Lallement, gösterileri bastırmak için „özel polis birlikleri oluşturulduğunu“ belirtti. Başkentte, yaklaşık 6 bin polisin görev yaptığı, iki drone kullanıldığı bildirildi. Sert çatışmaların yaşandığı Paris’te 51 kişi gözaltına alındı.

Diğer yandan protestocular, Nice’te eylem yasağına rağmen şehir merkezinde gösteri düzenledi. Polisle eylemcilerin arasında çatışmalar yaşanırken, 20 kişi gözaltına alındı.

Orduya ateş açma izni

Fransız General Bruno Leray, dün Franceinfo radyosuna yaptığı açıklamada, ordunun, hafta sonu başkent Paris’te Sarı Yeleklilerin düzenleyeceği gösteri sırasında „Düzeni sağlamak amacıyla 5 bin civarında polise destek olacağını, gerektiğinde ateş açılabileceği” ifadesini kullanmıştı.

Fransa’da akaryakıt zamlarına ve kötü ekonomik koşullara tepki olarak başlayan ancak daha sonra Cumhurbaşkanı Macron yönetimine karşı harekete dönüşen Sarı Yeleklilerin eylemleri 4’üncü ayını doldurdu. Hükümetin paylaştığı rakamlara göre, gösterilerde şimdiye kadar 11 kişi hayatını kaybetti, 2 binden fazla kişi yaralandı, 8 bin 400’den fazla kişi gözaltına alındı ve 2 bine yakın kişi hapis cezasına çarptırıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close