DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Şili: Devlet Başkanı, protestolar engellenemeyince ‘reform paketi’ dedi

Günlerdir süren ve 15 kişinin hayatını kaybettiği protestolara neden olan ‘sosyal patlama’ hükümete ve devlete geri adım attırdı

HABER MERKEZİ– Şili’de metro zammı protestolarıyla başlayan ancak devlet şiddeti nedeniyle sosyal patlamaya dönüşen protestoları, ordunun sokağa inmesi, olağanüstü hal ve sokağa çıkma yasağı gibi baskılar da engelleyemeyince Devlet Başkanı Sebastin Pinera „reform paketi“ni devreye sokacağını açıkladı.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Başkent Santiago’daki Devlet Başkanlığı Sarayı’nda konuşan Pinera, sokaklara akın eden Şili halkından „açık bir mesaj aldıklarını“ söyledi. En düşük emekli maaşını yüzde 20’ye kadar arttırma sözü veren Pinera, devletin pahalı tıbbi tedavilerin maliyetini karşılamasını öngören bir planlama yapıldığını dile getirdi. Asgari ücretin de arttırılacağını açıklayan Pinera, elektrik vergilerindeki oranın da düşürüleceği sözünü de verdi.

Neler oldu?

Metro ücretlerine zam yapılmasının ardından başkent Santiago’da patlak veren protestolarda lise ve üniversite öğrencileri metro ücretlerini protesto etmek için turnikelerin üzerinden atlanması çağrısında bulundu. Başkentte metro ücretlerine karşı başlayan eylemler kısa sürede ülkenin çeşitli kentlerinde on binlerce kişinin Şili sokaklarına akın ettiği hükümet karşıtı eylemlere dönüştü. Günlerce devam eden eylemlerde polis ve asker saldırılarının sonucunda 15 kişi hayatını kaybederken 5 bin kişi de gözaltına alındı. Ülkenin 10 şehrinde olağanüstü hal ilan edildi ve gece saatlerini kapsayan sokağa çıkma yasağı ilan edildi. Başkent ile bazı şehirlerde çok sayıda okulda eğitime ara verildi, marketler kepenk indirdi, petrol istasyonlarının önünde ise uzun kuyruklar oluştu.

Elektrik şirketi Enel binası ile Banco Chile şubesi eylemciler tarafından yakıldı. Bir süpermarket ve çok sayıda metro istasyonu da hedef alındı. Metro idaresi, kent genelinde 164 istasyonun saldırıya uğradığını açıkladı.

Santiago metrosu, Latin Amerika’nın 140 kilometre ile geniş ve en modern metro ağı olarak biliniyor. Metro ağını günde ortalama 3 milyon kişi kullanıyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close