GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Şili: Walmart işçilerinin 6 günlük grevi kazanımla sonuçlandı

Grev, kullanıma sokulan yeni otomatlarla birleşik olarak işten atmalara ve ağırlaştırılmış çalışma koşullarına karşı başlamıştı

HABER MERKEZİ– Amerikalı perakende tekeli Walmart Şili’deki 17 binden fazla işçinin grevi 6 günün ardından kazanımla sonuçlandı.

ABD’li şirket Walmart’a ait (Lider, Express de Lider ve SuperBodega aCuenta) üç şirkette 17 binden fazla işçi, 10 Temmuz’dan bu yana grevdeydi ve sendika Pazartesi gecesi yapılan anlaşma sonucu grevin sonlandırıldığını duyurdu.

Grev, yaklaşık 400 satış noktasına sahip Şili’nin en büyük süpermarket gruplarından birini felç etti.

Anlaşmazlık, Walmart’ın yeni otomatları devreye sokup çok sayıda işçiyi işten atmasıyla gündeme gelmiş, işçiler, işlerini kaybedenlerin iadesini ve yeni otomatların kullanılmaya başlanmasıyla artan iş yükünü karşılayacak şekilde ücretlerde artış talep etmişlerdi.

Pazartesi gecesi, sendika lideri Juan Moreno grevin sona erdiğini, işçilerin yüzde 5,1 oranında zam kazandıklarını ve şirketten “gereksiz hale getirilenler” yani işten atılanlar için “yeniden mesleki eğitim programlarını” destekleyecekleri konusunda bir anlaşma yapıldığını açıkladı.

Yeni otomatlar azaltmak yerine iş yükünü artırdı

Grev, yeni otomatların devreye sokulmasının sonucunda kitlesel işten atmalara ve işte kalan işçiler için “çok işlevli” bir çalışma rejiminin dayatılmasına karşı başlatıldı.

Walmart patronları tarafından otomatik kasaların ve diğer yeni ekipmanların kullanıma sokulması, bu yıl Şili’deki en az 2 bin aileyi geçimsiz bıraktı.

Bununla da kalmadı, geriye kalan işçilerin iş yükünü artırdı. Örneğin daha önce kasiyerlik yapan işçiler, otomat kasaların kullanılmaya başlanmasıyla birlikte, yerleri temizlemekten, rafları yeniden doldurup düzenlemeye, gerek duyulduğunda otomat kasalarla ilgilenmeye kadar farklı bir kaç işi bir arada yapmaya zorlanmaktalar.

Artan iş yükünün ücretlere yansıtılmasını talep eden işçilere patronlar yüzde 3 oranında zam teklif etmişti. (Yerel Basın)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close