DÜNYAManşet

Şili’de protetolar ulaşım zammını geri çektirdi

Ulaşıma yapılan zamma karşı başlayan eylemler hızla büyürken “acil durum” ilan edilen yerlere Valparaiso ve Concepcion kentleri de eklendi

HABER MERKEZİ– Ekvador’da akaryakıt zammına karşı halk ayaklanmasının hükümete geri adım attırmasının ardından, Şili’de başlayan protestolar hükümete geri adım attırdı. Devlet Başkanı, metroya yapılan zammı geri çekti.

Öte yandan, Şili’de ulaşıma yapılan zamma karşı başlayan eylemlerin yayılması üzerine “acil durum” ilan edilen yerlere Valparaiso ve Concepcion kentleri de eklendi.

Santiago’nun en önemli ulaşım aracı olan metroya belirli saatler arasında uygulanmak üzere yaklaşık yüzde 4 zam yapılmasına karşı 14 Ekim’de gençlerin “turnikeden atlama” şeklinde başlattığı protestolar, polisin gençlere saldırmasıyla şiddetlenmişti. Bugüne kadar 3 kişi yaşamını yitirdi, 308 kişi gözaltına alındı ve 167 kişi yaralandı.

Şili’de, Diktatör Augusto Pinochet’in 1990’da devrilmesinden bu yana doğal afet harici ilk kez “acil durum” ilan edilerek, güvenlik orduya teslim edildi. Öte yandan, sokağa çıkma yasağı ve acil durum ilanlarına rağmen ülkenin çeşitli bölgelerinde gösteriler devam ediyor.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close