GREV HABERLERİİŞÇİ SINIFIManşet

Sudan’da genel grevi kırmak için tutuklama saldırısı başlatıldı

Bugün başlayan genel grev ve sivil itaatsizlik eylemine karşı askeri cunta yüzlerce işçi ve protestocuyu tutukladı

HABER MERKEZİ– Sudan’da, en az 120 protestocunun askerler ve paramiliter güçler tarafından öldürüldüğü saldırıların ardından toplumsal muhalefetin genel grev ve sivil itaatsizlik çağrısı karşısında askeri cunta yeni bir saldırı dalgası başlattı.

Cunta, genel greve katılacaklarını duyuran havalimanı ve elektrik işçilerini, doktorları, pilotları, öğretmenleri hedefledi. Yüzlerce kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

DÖG lideri de tutuklananlar arasında

DÖG lideri Muhammed Esmat arabuluculuk için Sudan’a gelen Etiyopya Başbakanı Ahmed’le görüştükten bir kaç saat sonra tutuklandı.

Değişim ve Özgürlük Deklarasyonu Güçleri’nin şartlı kabulü üzerine ülkeye gelen Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed’in Geçici Askeri Konseyi (AGK) ve muhalefet grupları ile gerçekleştirdiği görüşmelerden somut bir sonuç çıkmadı.

Halka ateş açılmıştı

DÖG’ün talepleri arasında darbeci askerlerin Pazartesi günü düzenlenen oturma eylemlerine gerçekleştirdiği kanlı saldırının sorumluluğunu üstlenmesi, olayla ilgili uluslararası bir soruşturma başlatılması ve siyasi tutukluların serbest bırakılması yer alıyor.

Sudan’da askeri darbenin ardından sokakları terk etmeyen halka yönelik saldırılar devam ediyor. Şu ana kadar en az 120 kişinin hayatını kaybettiği saldırılara rağmen Özgürlük ve Değişim Güçleri, iktidarın sivillere devredilmesi talebini sürdürüyor.

Öte yandan, Öğretmenler Komitesi, Gazeteciler Ağı, Mühendisler Birliği, Veterinerler Birliği, Avukatlar Demokratik İttifakı ve Eczacılar Merkez Komitesi de sivil itaatsizlik eylemine katılım sağlayacaklarını duyurmuştu.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close