Ücretli geçişe isyan

Dünya çapında tek tek olay ve olgulara isyan gibi gözüken gelişmelerin her brinin ardına politik talep ve istemler de yatmaktadır. Arnavutluk’taki yol geçiş ücretine tepki ve gişelerin ateşe verilmesi aslında “Emperyalistlerin sahte sınırlarına” da duyulan öfkeyi yansıtmaktadır.

Bundandır, Arnavutluk’un Dures kentiyle Kosova’nın Morina sınırı arasındaki yedi saatlik yolu üç saate indiren yol ücretinin 10 Euro olmasına isyan eden vatandaşlar gişeleri tek tek ateşe verdi.

Türk-Amerikan konsorsiyumu Bechtel-Enka tarafından 2010 yılında 1 milyar dolarlık ihale ile Kosova’yı Arnavutluk’a bağlayan otoyol gişeleri yakıldı.

Arnavutluk’un Dures kentiyle Kosova’nın Morina sınırı arasındaki yedi saatlik yolu üç saate indiren otoyol 2009 yılında açılmıştı. Ancak geçtiğimiz günlerde otoyolu kullanmak isteyen sürücülere ücret uygulaması başladı.

Gidiş ve geliş ücretinin 10 Euro olması hem Kosova hem Arnavutluk’taki sürücülerin tepkisiyle karşılandı. Arnavutluk tarafında bulunan gişeler vatandaşlar tarafından tek tek ateşe verildi. Olay yerinde kameralara konuşan eylemciler,

“Arnavutluk Başbakanı utansın, Kosova ve Arnavutluk tek devletti ama bunlar Kosova’yı ayırdılar. Priştine, Prizren, Kukes birdir, beraberdir. Bu tünelin yapılmasının amacı Kosova ve Arnavutluk’u birleştirmek içindi” dedi.

Close