DÜNYAManşet

1 Eylül ve Cumartesi Annelerine destek eylemi

Bu gün Almanya’nın Köln kentinde Merkezi Tren Garı’nda iki ayrı eylem vardı

Bu gün Almanya‘nın Köln kentinde aynı yerde iki ayrı eylem vardı. Cumartesi Anneleri‘nin 701. hafta oturumu nedeniyle Merkezi Tren Garı’nda bir oturma eylemi ve hemen ardından 1 Eylül Dünya Barış Günü eylemi. İlk eyleme katılanların büyük bir bölümü ikinci eylemede katıldı.

Eylem konuşan Hasan Ocak’ın kardeşi Birsel Ocak, Cumartesi Anneleri’ne yapılan saldırıyı ve engellemeleri kınadı. Ocak, hiçbir baskının kendilerini yıldıramayacağını, bundan sonra da kayıpların akıbetini sormaya devam edeceklerini söyledi.

Benim Öfkemin Zaman Aşımı Yok
Hüseyin Toraman’ın ablası Sakine Toraman ise devletten sadece kayıplarının kemiklerini istediklerini söyleyerek, “O günden bu yana ne sevincimiz sevinç, ne de üzüntümüz üzüntü. Devlet sadece kardeşimin hayatını çalmadı, aynı zamanda bizim hayatımızı da çaldı. Onların mahkemeleri zaman aşımına uğratabilir fakat benim öfkemin zaman aşımı yok” dedi.

Ortak basın açıklamasında Cumartesi Anneleri’nin talepleri ise şöyle sıralındı:
-Gözaltında kaybedilenlerin akıbeti açıklansın.
-Gözaltında kaybetme suçunun faillerini koruyan cezasızlığa son verilsin; ceza adaleti sağlansın.
-Bir daha hiç kimse gözaltında kaybedilmesin.-Türkiye, imzalamaktan kaçındığı Birleşmiş Milletler tarafından hazırlanan Bütün Kişilerin Zorla Kaybedilmeden Korunmasına Dair Uluslararası Sözleşme’yi imzalasın, onaylasın ve uygulasın!


Ardından içinde Yaşanacak Dünya‘nın da bulunduğu çok sayıda Alman anti-faşist örgülenmenin organize ettiği 1 Eylül Dünya Barış Günü Almanca Çaw Bela marşı ile başladı. Kurumların yaptıkları ortak açıklamada yerel savaş gibi gözüken bölgesel savaşların her birinde bütün emperyalist ülkelerin bulunduğu ve adeta üçüncü bir dünya savaşı yaşandığı vurgusu yapıldı.

Savaş temalı pandomim gösterilerinin de yer aldığı eylemde tek tek kurumlar adına yapılan kısa konuşmalardan sonra Rudolfplatz’a kadar bir yürüyüş gerçekleştirildi. Eylemden sık sık Yaşasın Enternasyonal Dayanışma sloganı atıldı.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close