İŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da demir yolları çalışanlarından üç saatlik uyarı grevi

HABER MERKEZİ- Almanya’da TİS görüşmelerinin tıkanması üzerine, bugün üç saatlik grev başladı.

Alman Demiryolları (Deutsche Bahn) ile Demiryolu ve Ulaşım Sendikası (EVG) arasında süren anlaşmazlıkla sonuçlanması üzerine, bugün ülke genelinde uyarı grevleri yapılıyor. Sabah saat 06.00-09.00 arasında yapılan uyarı grevleri ülke genelinde etkili oldu. Süre daha önce dört saat olarak duyurulmuşken, son anda üç saate indirdi.

Sabah saatlerinde DB’ye ait yakın ve uzak mesafe trenleriyle işe gitmek isteyenler farklı tercihlere başvurdu. Bu nedenle özellikle otobanlarda uzun araç kuyrukları oluştuğu bildirildi.

EVG adına yapılan açıklamada, sendika üyeleri arasında greve katılım oranının çok yüksek olduğu, bunun da DB’nin taleplere karşılık vermemesine gösterilen tepkiyi ifade ettiği belirtildi.

Grev bütün eyaletlerde etkili olurken DB yönetimi, pazartesi günü sabah için alınan ancak grev nedeniyle kullanılmayan biletlerin yolcular tarafından önümüzdeki pazar gününe kadar geçerli olacağını açıkladı.

İşçilerin talepleri

Almanya’da 160 bin demir yolu çalışanı için EVG ve DB arasında süren TİS görüşmeleri geçtiğimiz cumartesi günü Hannover’de yapılan görüşmede uzlaşmazlıkla sonuçlanmıştı. Görüşmelere katılan EVG ve Lokomotifçiler Sendikası (GDL) ücretlere yüzde 7,5 zam ve çalışanlara çalışma sürelerini kendilerinin belirlemesine daha fazla imkan sağlanmasını istiyor.

DB ise iki aşamalı olarak ücretlere yüzde 5,1 zam ve bir sefere mahsus olmak üzere 500 avro ödemek istiyor.  Ancak çalışma sürelerinin çalışanlar lehine düzenlenmesine talebini kabul etmiyor.  Taraflar arasında uzlaşma yönünde adım atılmaması durumunda uyarı grevlerinin devam etmesi bekleniyor.

Öte yandan tren bakım istasyonları da dahil polis otolarının devriye gezmesi, abartılı güvenlik önlemleri üç saatlik uyarı grevinin dahi üst eylem biçimlerine sıçrayabileceğinden duyulan korkuyu gösteriyor. Bu anlamda Fransa’daki “Sarı Yelekliler” isyanı finans kapital için her yerde “Heyhula” olmaya devam ediyor.

 

Daha fazlası

İlgili

Close