DÜNYAManşet

Strasbourg yürüyüş ve mitingi

Dün Strasbourg’da yapılan mitinge direnişleri 63 gününde olan Strasbourg açlık grevi direnişçileri de katıldı.

HABER MERKEZİ- Abdullah Öcalan’ın yakalanarak Türkiye’ye teslim edilmesinin yıldönümünde Strasbourg’da “Uluslararası komployu kınama” yürüyüş ve mitingi yapıldı. Çeşitli ülkelerden günlerdir süren yürüyüş kollarının Strasbourg’a ulaşmasından sonra yapılan ortak yürüyüş Rue des Vanneaux’da yapılan mitingle sonuçlandı. Öte yandan, Öcalan üzerindeki mutlak tecridin kırılması için 62 gündür Strasbourg’da açlık grevcileri de mitingde bir konuşma yaptılar.

“Bedeli ne olursa olsun tecridi kıracağız, faşizmi yeneceğiz” diyen Strasbourg açlık grevi direnişçileri ilk günkü kararlılıkla direnişe devam ettiklerini açıklayarak;

Tecridi kıramazsak Kürdistanlılar ve bölge halkları katliam siyasetini durduramazlar. Bunu sadece tecridi kırabilirsek durdurabiliriz. Kemallerin, Hayrilerin ve Akiflerin ruhuyla, nasıl ki; onlar 1982’de Türk devlet faşizmini yendiysek, bizlerde bugün Leyla Güven’ öncülüğündeki direnişle Erdoğan ve faşizmini yıkacağız. Eğer bunun için bedel gerekiyorsa, biz bedeli vermeye hazırız” dediler.

ANF Images

Onbinlerce kişinin katıldığı yürüyüş ardından yapılan mitingin açılış konuşmasını yapan KCDK-E Eşbaşkanı Fatoş Göksungur “Leyla Güven, zindanlar ve birçok alandan devam eden açlık grevi direnişlerleriyle Kürt halkının faşizmi yıkarak tecridi kıracağını” söyledi.

Ardından KCK Eşbaşkanı Cemil Bayık’ın görüntülü mesajı yayımlandı. Mesajda “Öcalan üzerindeki tecridin gelinen aşamada artık kabul edilemeyeceğini“ söyleyen Bayık Leyla Güven, zindanlar ve birçok merkezde devam eden açlık grevi direnişlerini selamladı.

Mitinge katılan Sarı Yelekliler hareketinden bir gurup ise “Bizim yerimiz direnen Kürt Halkı’nın yanıdır” dediler.

 

Daha fazlası

İlgili

Close