DÜNYAManşet

Tecrite Karşı Yaşam Platformu’nun Köln’deki eylemine binlerce kişi katıldı.

İçinde Yaşanacak Dünya’nın da bulunduğu Tecrite Karşı Yaşam Platformu’nun organize ettiği Köln’deki eyleme binlerce kişi katıldı.

HABER MERKEZİ-Sabahın erken satlerinden itibaren Almanya’nın Köln kentindeki Deutzer Werft’ye eylemciler gelmeye başladılar. Saat: 12:00’de en önünde açlık grevinde olan eylemcilerin çocukları ve ailelerin yer alması ile yürüyüş başladı.

Fakat Düsseldorf’ta açlık grevi eylemcisi Mustafa Tuzak’ın üzerindeki Abdullah Öcalan tişörtü ve AG’den dolayı taktığı maske bahane edilerek tartaklanarak gözaltına alınması haberi üzerine yürüyüş durduruldu. “Mustafa Tuzak serbest kalıncaya kadar yürünmeyeceği” söylendi. Tuzak’ın kimlik yoklaması sonrası bırakılacağı sözü üzerine yürüyüş Messe Deutz’a, oradan tekrar başlangıç yeri Deutzer Werft’ye kadar devam etti. Güzergah üzerinde kısa bir oturma eylemi de gerçekleştirildi.

Bu esnada Yüksel Koç‘un kızı Dilan Koç bir konuşma yaparak “Babam, yoldaşım Yüksel Koç’un ailesi olarak buradayız. Ben kızı olarak, Yüksel Koç’un abisi, eşi ve Kürdistanlı bütün ailesi burada ve desteklerini çok hissediyoruz. İnanıyoruz ki, bu eylem başarıya gidecek. Bu eylemin başarıya ulaşması için her türlü eyleme bizler de hazırız, başaracağız” dedi.

Yol boyunca “Hepimiz Leyla’yız” “Biji Serok Apo” “Yaşasın Enternasyonal Dayanışma” “İçerde Dışarda Hücreleri Parçala” sloganları susmadı.

Mitinge gelen mesaj
Saygı duruşu ile başlayan miting, bütün bileşenlerin beraber kitleyi selamlaması ile devam etti. Kurumlar adına yapılan konuşmalarda tecritin insanlık suçu olduğu vurgusu öne çıktı. Ardından konuşan Kürt siyasetçisi Hasip Kaplan Türkiye’yi 1930’ların Nazi Almanya’sına birebir benzediğini söyledi.

“Bizim eylemlerimiz sürekli devam edecek. Açlık grevi eylemlerinin talepleri yerine gelene kadar dünyanın her yerinden Kürt halkı olarak bizler eylemlerimize devam edeceğiz” dedi. Kaplan konuşmasına seslerinin duyulacağına olan inançlarının büyük olduğunu ekledi.

Strasbourg’da açlık grevi direnişçileri adına sesli mesaj yollayan Yüksel Koç “Olası ölümlerimizden sadece Türkiye değil, Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkeleri, CPT gibi onların kurumları da doğrudan sorumlu olacaktır” dedi.

Ardından gözaltından bırakılan açlık grevi eylemcisi Mustafa Tuzak, Almanya’nın Kassel ketinde açlık grevinde olan Cemal Kobanê, Ömer Bağdur ile Nürnberg kentinde açlık grevinde olan Şiyar Xelil ile açlık grevi direnişçilerinin yakınları sahnede yer aldı.

Eylemciler adına konuşan Cemal Kobanê, sonuç alıncaya kadar direnişlerinin süreceğini söyledi.

 

Miting müzik dinletisi ile son buldu

 

 

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close