DÜNYAManşet

2020 yılında 17 saatte bir listeye bir milyarder daha eklendi.

Pandemi ile birlikte dünya genelinde milyonlarca emekçi işsizlik ve yoksulluk sınırının dahi altına itilirken, var olanlara yeni türedi milyardarlar eklendi.

Forbes dergisi her yıl geleneksel olarak açıkladığı dünyanın en zenginleri listesi pandemiyi fırsata çeviren kapitalistler ile açlık sınırının altında yaşamaya mahkûm edilen milyonların arasındaki uçurumu tüm çıplaklığı ile gözler önüne seriyor.

Pandeminin ekonomileri olumsuz etkilediği, bu yüzden TİS’lerin “0” zamla sonuçlandırıldığı, işçi kıyımlarının ve ücret kesintilerinin bir gereklilik olduğunu söyleyen kapitalizmin sözcülerinin yalanlarını da açık ediyor.

660 yeni milyarder

Forbes’in her yıl açıkladığı “Dünyanın en zengin insanları” listesinin 2020 yılı sıralamasında listenin baş sıralarını Jeff Bezos, Elon Musk, Bill Gates ve Mark Zuckerber yine kimselere kaptırmadı. Fakat geçen yıllardan farklı olarak pandemi koşullarında 660 yeni milyarder listeye girdi. Forbes’e göre 2020 yılında yaklaşık 17 saatte bir listeye bir milyarder daha eklendi.

Yeni milyarderler ile birlikte dünya çapında milyarder sayısı ise 2.775’e yükseldi. Toplamda ise dünyanın en zengin insanlarının yüzde 86’sının pandemi koşullarında daha da zenginleşti. Dünyanın en zengin ilk 10 kişisinin toplam serveti, 2020 yılında yüzde 67’nin üzerinde artarak, 686 milyon dolardan 1,15 trilyon dolara yükseldi. Oxfam’ın bir raporuna göre ise 2020 yılı sonu itibarıyla dünya çapında milyarderler servetlerini 3,9 trilyon dolar artırdı.

Pandemi milyararleri

Forbes’de yer alan “Covid-19’un yeni milyarderleri” başlıklı yazıda 2020 yılı milyarder listesine ilk defa girmeyi başaran isimlerin 40’ının pandemi koşullarını “fırsata” çeviren şirketler olduğu görülüyor. “Covid-19 ile savaşırken zengin olan 40 kişi” olarak listelenen milyarderlerin başında Çin sermayeli Winner Medical bulunuyor. Milyarlarca maske ve sağlık emekçilerinin giydiği koruyucu tulum üreten Li Jianquan’ın başında olduğu aile şirketi, 2020 yılında sermayesini 6,8 milyar dolara yükseltti. Bir başka Çin sermayeli medikal malzeme üreten firma da Intco Medical. Bu şirketin servetinin de 4,2 milyar doları buldu.

Ayrıca dünya çapında salgına karşı geliştirilen aşıların patentlerini elinde bulunduran firmalar da salgının yayılması pahasına milyarderler listesine girdiler.

Amerikalı ilaç firması Moderna’nın Fransız CEO’su Stephane Bancel, geliştirilen aşı ile 4,3 milyar dolarlık servetin sahibi oldu. Almanya’da Özlem Türeci ve eşi Uğur Şahin de geliştirdikleri aşı ile birlikte “pandemi milyarderleri” kervanına katıldı. Şahin’in servetinin 4 milyar dolar olduğu belirtiliyor.

Türkiye’nin vampirleri
Forbes’in açıkladığı verilere göre Türkiye’nin en zengin insanı, 6.3 milyar dolar serveti olan Murat Ülker. Yiyecek ve içecek sektöründe hizmet veren Yıldız Holding’in bir numarası olan Ülker, dünyanın en zengin 421. insanı. Murat Ülker’i takip eden isimse Rönesans Holding’in kurucusu Erman Ilıcak. Ilıcak’ın 2021 yılında sahip olduğu servet, 4.4 milyar dolar. Listenin üçüncü sırasında ise 3 milyar dolar serveti bulunan Doğuş Holding Başkanı Ferit Şahenk yer alıyor.

Pandemiden daha fazla kapitalizm öldürüyor

Bilim insanlarının tüm uyarılarına rağmen kapitalistlerin karları için ücretsiz izinde dahil taleplere kulaklarını tıkadıkları günler ağırlaşarak sürüyor. İnsanlığın başına gelen her felaketi nemalanmak için kullanan kapitalist sistem pandemi koşullarını da kendi lehine daha fazla nasıl çevireceğinin derdinde. Öte yandan dünyanın dört bir yanında işçi ve emekçiler her saniye ölmeye devam ediyor

Tam da bu momentte kapitalist sistemin krizinin faturasını biz ödememeliyiz. Krizlerin ve pandeminin faturası kesilen bizler, onların biçtiği boyun eğme misyonuna karşı sınıfa karşı sınıf duruşunu göstermek zorundayız. Tekil direnişleri birleştirerek topyekün direnişlere, direnenlerle sınıf dayanışması göstermeye her zamankinden daha fazla ihtiyacımız bulunmaktadır.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close