DÜNYA

Fransa’da ikinci tur seçimler

Fransa‘da yapılan ikinci tur seçimlerden geleneksel iki büyük parti; Sosyalist Parti ile sağcı Cumhuriyetçiler‘in aldığı ağır yenilgi çıktı. Sonuç Sosyalist Parti’nin birinci sekreterinin istifasına kadar gitti. Kadın parlementerlerin seçilmesi açısından rekor, meclisin yüzde 75‘i yenilendi tesellisi ile avunulan seçimlerden özünde Fransız burjuvazisinin siyasal derin krizi çıktı. Meclis’in yüzde 75’i yenilendi yenilenmesine, hatta bu 5. Cumhuriyette bir rekoru da ifade ediyor. Fakat bir başka rekor daha var ki; o da Fransa emekçilerinin burjuva partilerin seçilmesine karşı kayıtsızlığı. Seçimlere ilgisizlik yüzde 56.37’ye çıktı.

Macron’un partisi genel seçimleri de kazandı
Bu koşullarda ortaya çıkan sonuca ne kadar başarı denirse, Cumhurbaşkanlığı seçimlerini kazanan liberal Emmanuel Macron‘un Cumhuriyetçi Yürüyüş Hareketi, genel seçimleri de kazanarak başarı ile çıktı. Bir başka atak da ırkçı sağcı partilerden geldi. Macron’un partisi ezici bir farkla mutlak çoğunluğu sağlarken, UDI ve diğer sağ partiler de 137 sandalye elde etti. (Birlikte hareket eden bu sağ cephenin daha önce 199 sandalyesi vardı) Seçim sonuçlarına göre, Macron’un Cumhuriyetçi Hareketi ve ittifakı sağcı MoDem, 577 sandalyeli mecliste, 350 sandalye kazandı. Bunların 308’i Macron’un partisi, 42’si Modem’e ait.


“Sol” un tarihi yenilgisi

Aynı cephede yer alan Sosyalist Parti yüzde 5.38 oyla 29 sandalye, Radikal Sol Parti 3 sandalye kazanabildi. Sözde “Sol” cephenin 302 sandalyeden 40’ın altına düşerek yaşadığı hezimet sonrası Sosyalist Parti’nin birinci sekreteri Jean-Christophe Cambadélis görevinden istifa etti. Cambadélis’in  aklına “değişim, yenilenme” ancak hezimet yaşayınca gelebildi. Yaptığı konuşmada “Sol her şeyi değiştirmeli, biçimden öze kadar, hem fikirlerini hem örgütlenmelerini, yeni bir başlık açmalı” dedi.

Aşırı sağcı parti Ulusal Cephe, 8 vekil Meclis’e gönderebildi ancak grup kuracak sayıya ulaşmadı. Kendisini “Radikal sol” diye adlandıran cephede, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önemli bir çıkış yapan Jean Luc Melenchon‘un Boyun Eğmeyen Fransa hareketi, oyları yüzde 4.86’ya düşse de Meclis’e grup olarak girmeyi başardı. Melenchon, 17 sandalye kazandı. “Komünist Parti” de Meclis’teki varlığını arttırarak 10 sandalye elde etti.

Kadın parlementerlerin sayısı
Seçimlerden çıkan sonuca göre 353 erkeğin seçildiği parlamentoda kadınların sayısı 223’e çıktı. Bir önceki seçimlerde 155 kadın parlamentoya seçilmişti.

Fransa emekçilerinin asıl gündemi ise yoğun tartışma ve tepkilere yol açan “reformlar” adı altında son hak kırıntılarının da temizlenmeye çalışılması olacak.”Reformları” parlementonun mevcut bu yapısı oylayacak. Açıkçası bu saldırgan yasalara parmak kaldıran milletvekilinin kadın mı yoksa erkek mi olduğu çok da fazla öne çıkmayacak.

Daha fazlası

İlgili

Close