DÜNYA

ABD: İki kentte faşist gösteri iptal

Emekçilerden ve antifaşistlerden gelen tepkiler üzerine bugünkü gösterilerini iptal eden faşistler yarın için nabız yokluyor

sanfiransisco-berkeley

HABER MERKEZİ– Faşistler, San Francisco ve Berkeley’de bugün için planladıkları gösterileri iptal ettiklerini duyurdular. İşçilerden ve antifaşistlerden gelen güçlü tepkiler karşısında kent yönetimi de “izin başvurusunun eksik yapıldığını” açıkadı.

Diğer taraftan, Cuma günü geç saatlerde San Francisco ve Berkeley’deki faşist gösterilere karşı protesto hazırlıklarını görüşmek üzere Berkeley’de biraraya gelen antifaşistler “faşistlerin attığı bu geri adıma rağmen, her duruma hazırlıklı olmalıyız. Mümkün olduğunca çok sayıda insanı harekete geçirmeliyiz” kararındalar.

ABD Liman ve Antrepo İşçileri Sendikası (ILWU) bir bildiri yayınlayarak, 26 Ağustos’ta gösteri yapacaklarını açıklayan “Patriot Prayer” adlı faşist gruba karşı iş bırakma ve eylem çağrısı yapmıştı.

“Irkçılar Charlottesville Terörünü İstiyor – Bunu Durdurmak Bize Düşüyor!” başlıklı bildiride başta liman işçileri olmak üzere bölge halkına “faşistleri durduralım!” denmişti.

Faşistlerin Berkeley’de planladıkları Marksizm karşıtı içerikli toplantıya karşı da antifaşistler ve emekçiler “izin vermeyeceğiz” kararlılığında olduklarını göstermişlerdi.

Faşistlerin yarın (Pazar) Berkeley’de toplantı yapmak için başvurdukları ancak bunu da iptal etmek zorunda kalacakları söyleniyor.

Gelişmeler oldukça aktarmaya devam edeceğiz…

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close