DÜNYAGENÇLİKİŞÇİ SINIFIManşet

ABD: İşçilerle dayanışmak için kafeterya işgali sürüyor

New York City kentinde öğrenciler, işten atılan işçilerle dayanışmak için eylemlerini 2. haftasında sürdürüyor

HABER MERKEZİ– New York Citiy’de üniversite öğrencileri “The New School” yönetiminin kafeteryada çalışan sendikalı işçileri işten çıkarmasını protesto etmek ve atılan işçilerin taleplerini sahiplenmek için 1 Mayıs’tan bu yana eylemdeler.

Atılan işçilerin yerine sendikasız işçileri geçirmeyi planlayan okul yönetimine öfkeli olan öğrenciler, işgal ettiklari mekanda komünal bir yaşam sürüyorlar.

İşgalci öğrencilerin talepleri şöyle: Atılan işçiler geri alınsın; ücretler yükseltilsin; emeklilik hakları korunsun; okul yönetimine yeni giren Steve Stabile istifa etsin; kafeterya işçilerin ve öğrencilerin ortak kontrolüne verilsin.

Okul yönetimi geçtiğimiz Mart ayında “Kafeterya çalışanlarının işine son verileceğini, işletmenin başka bir firmaya devredileceğini” açıklamıştı.

Kendilerini “komünist” ve “demokratik sosyalist” olarak tanımlayan öğrenciler “Okul yönetimi kafeteryaya gelene ve işçilerin taleplerini karşılayana kadar, işçilerle dayanışma içinde militan eylemimizi sürdüreceğiz. Herkesin bu mücadeleye katılmasını istiyoruz.” diyorlar.

kafeterya işgali amerikakafeterya işgali amerika

Etiketler
Daha fazlası
Close