DÜNYAManşet

ABD’de Breonna Taylor’ı öldüren polislerin beraati sonrası eylemler

ABD’de Breonna Taylor’ı öldüren polislerin beraat etmesi sonrasında başlayan eylemler 4. gününde

ABD’de siyah sağlık çalışanı Breonna Taylor’ın bir polis baskını sırasında kendi evinde öldürülmesine ilişkin davada üç polisin beraat etmesi sonrasında başlayan eylemler 4. gününde sürüyor.

Cumartesi akşam saatlerinden itibaren, cinayetin gerçekleştiği Louisville’de yüzlerce kişi sokağa döküldü. 21.00’de başlayan sokağa çıkma yasağı öncesinde gerçekleşen eylemde, eylemciler “Siyahların hayatları önemlidir” “Demokrasi böyle görünüyor” şeklinde sloganlar attı. Jefferson Square Parkı’na yürüyüş düzenleyen eylemciler sokağa çıkma yasağı itibariyle çevrede bulunan kiliseye sığındı.

Sağlık emekçisinin öldürülmesi
ABD’de 26 yaşındaki sağlık çalışanı Taylor, 13 Mart’ta bir baskın sırasında birkaç el ateşli silahla vurulmuştu. Brett Hankison adlı polis memuruna, Taylor’ın ölümüyle ilgili değil, komşu dairelere ateş açılmasından kaynaklı üç kez “sebepsiz yere tehlikeye atma” suçlaması yöneltildi.

Polis memurları daha önce Taylor’ın ailesine 12 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etmişti. Polis memuru Hankinson, olayın ardından Haziran ayında Lousville Metro Polis Departmanı’ndan atılmıştı. Soruşturmada, Hankinson’ın baskında “sebepsiz yere ve rastgele 10 el ateş ettiği” ortaya çıktı.
Brett Hankison jüri tarafından 1’inci dereceden 3 kez suçlu bulunurken, diğer 2 polis memurunun ise ceza almadığı belirtildi. Olay gecesi silah çeken  diğer 2 polisin, önce kendilerine ateş açıldığı ve suçlama yöneltilmediği için ceza almadıkları ifade edildi.

Taylor ailesi ve avukatından tepkiler
Taylor’ın ailesinin avukatı Benjamin Crump ise, sadece bir polis memurunun suçlanmasına tepki göstererek, “3 polisten sadece 1’i ceza aldı ve verilen cezanın nedeni Breonna Taylor’un ölümü için değil, Hankison’un ateşlediği mermilerin başka dairelere de isabet etmesi…” ifadesini kullandı.

Karar sonrası yeni protestolara karşı bölgede sokağa çıkma yasağı uygulandı, ancak kararın açıklanmasının ardından protestocular hemen ardından sokağa çıktı ve protestolar bu gün dördüncü gününde de devam etti.

 

Daha fazlası

İlgili

Close