İŞÇİ SINIFIManşet

“Açların Göz Bebekleri Büyüyor” günleri

Nazım Hikmet’in şirinde dediği gibi “Açların gözbebekleri büyüyor” günlerindeyiz


Korona krizi bahanesiyle kapitalistler sınıfa ve emekçilere saldırılarda vites büyütüyorlar. Erken emeklilik, işsizlik, ücretsiz izin, kısa çalışma gibi çeşitli saldırılar çemberine sıkıştırılan dünya emekçileri, açlar ordusunun saflarına katılmaya devam ediyor.

Bu kapsamda bir açıklama da ABD havacılık devi United Airlines’den geldi. United Airlines, işgücünün üçte birinden fazlasını ücretsiz izne çıkarıyor. ABD’nin en büyük dördüncü hava yolu şirketi United Airlines, “Koronavirüs salgınının havacılık sektörüne verdiği zarar” bahanesiyle 36 bin çalışanını zorunlu izne çıkarabileceğini duyurdu. Bu sayı, 96 bine yakın kişiyi istihdam eden şirketin iş gücünün üçte birinden fazla.

Zorunlu izne çıkarılması planlanan çalışanlar arasında 15 bin civarında uçuş görevlisi (kabin görevlilerinin yarısından fazlası), 2 bin 200’ü aşkın pilot, 4 bin 500’den fazla makinist ve teknisyen bulunuyor.

Açıklamada 36 bin çalışanın 1 Ekim itibarıyla zorunlu izne çıkarılabileceği kaydedildi. Zorunlu izne çıkarılacak çalışanların nihai sayısının talepteki değişim ve çalışanlarla yapılacak görüşmelere göre kesinleşeceği ifade ediliyor.

Koronavirüsün ekonomik etkilerine karşı alınan önlemler kapsamında 25 milyar dolarlık bir destek paketi ayrılan havacılık şirketlerinin 1 Ekim’e kadar çalışanlarını işten çıkartması, ücretsiz izne göndermesi ya da maaşları kesmesi yasayla yasaklanmış durumda.

Dünya basınında yer alan haberlere göre: ücretsiz izne çıkarmalar, en genç çalışanlarla başlayacak. Nispeten “güvende” olabilecek çalışanların, Kasım 1996 ya da daha erken bir tarihte United’da çalışmaya başlamış olması gerekiyor.

 

Daha fazlası

İlgili

Close