DÜNYAManşet

Açlık grevindeki Piroğlu’yla dayanışma kampanyası başlatıldı

Avrupa Demokratik Güç Birliği (ADGB), Tutsakların Sesi Platformu, Avrupa Sürgünler Meclisi ve Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi geçtiğimiz hafta açlık grevine başlayan Ecevit Piroğlu’nun sesini duyurmak ve dayanışma için bir kampanya başlattı.

Almanya’nın Köln şehrinde yapılan basın toplantısında konuşan ADGB Dönem sözcüsü Çiğdem Devran, kampanya çerçevesinde Avrupa’nın pek çok kentinde Sırbistan Konsoloslukları önünde “Ecevit Piroğlu’na Özgürlük” eylemleri düzenleneceği duyurdu.

Türkiye’nin iade talebi nedeniyle 32 aydır Sırbistan’da tutuklu bulunan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu, Sırbistan devletinin hukuksuz tutumuna karşı bir kez daha açlık grevine başlamıştı.

Açıklamada platform adına söz alan Ecevit Piroğlu’na Özgürlük İnisiyatifi temsilcisi Hüseyin Ateş Sırbistan devletini Erdoğan’ın gardiyanlığını yapmaktan vazgeçmeye ve imza attığı uluslararası sözleşmelere uymaya çağırdı. Ateş’in grup adına okuduğu basın açıklamasının tam metni şöyle:

Ecevit Piroğlu’na Özgürlük

12 Ocak 2024 günü Sırbistan Hapishanesi’nden tahliye edilen Ecevit Piroğlu, hapishane içerisinde bekleyen polislerce yeniden tutuklanarak adı ‘kamp’ olan başka bir hapishaneye götürüldü.

Sırbistan Yüksek Mahkemesi’nin Türkiye’ye iade edilemez kararına rağmen kesintisiz 32 aydır tutsak edilen Ecevit Piroğlu için hukuk ve evrensel insan hakları askıya alınıyor. Piroğlu’nun siyasi pazarlıklar adına rehin tutulması uygulaması devam ediyor.

Ecevit Piroğlu’nun 136 gün süren açlık grevinin ardından oluşan sağlık sorunları için talep ettiği tedavi hakkı engelleniyor, hastaneye sevki bürokratik bahanelerle gerçekleştirilmiyor.

Ecevit Piroğlu için Sırbistan İçişleri Bakanlığı’nın aldığı “derhal ülkeyi terk etme” kararı, AİHM, BM ve mahkeme kararlarını yok saymak anlamına geliyor. Sırbistan Devleti Piroğlu’na bir yandan ülkeyi terk et demekte, diğer yandan ise onu hapiste tutarak kendi kararlarını ihlal etmektedir.

Ecevit Piroğlu’nun bu karara istinaden kendi tercihiyle ülkeden ayrılma başvurusu haftalardır yanıtsız bırakılıyor, yasadışı olarak özgürlüklerinden alıkonuluyor. Piroğlu’nun iradesi dışında ve istemediği bir ülkeye zorla uygulanacak sınır dışı etme girişimi, Türkiye’nin yasadışı olarak kaçırma suçuna olanak sağlayacaktır

Sırbistan Devleti kişi hak ve özgürlüklerini askıya aldığı enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu’na karşı her gün suç işliyor.

Sırbistan’ın Ecevit Piroğlu’nu özgürlüğünden, sağlık ve tedavi hakkından kasten yoksun bırakmasına ve uyguladığı ayrımcılık suçuna karşı, uluslararası kamuoyunu harekete geçmeye çağırıyoruz.

Ecevit Piroğlu, Gezi’den Kobane’ye AKP faşizmine ve IŞİD terörüne karşı mücadele etmiş enternasyonalist bir devrimcidir. Tayyip Erdoğan iktidarının Piroğlu’na yönelik saldırılarının nedeni de budur. Ecevit Piroğlu geçen pazartesi açlık grevine bu haksızlığı durdurmak için başladı.

Sırbistan Erdoğan’ın gardiyanlığını yapmaktan vazgeçmeli, imza attığı uluslararası sözleşmelere uymalıdır.

Ecevit Piroğlu derhal serbest bırakılsın!

Daha fazlası

İlgili

Close