KADIN

Afganistan:‘Kadının adı var’ kampanyası

Afganistan’da kadınların başlattığı #WhereIsMyName (Benim Adım Nerede) kampanyası yayılıyor.

Kampanyanın yürütücülerinden Lale Osmanî, “Yalnızca Afganistan’da değil tüm dünyada olumlu tepkilerle karşılaştıklarını” söylüyor.

Afganistan’da Taliban gerici diktatörlüğü döneminde kadınlara dayatılan gerici gelenekler ve yasaların hükümsüz olduğu, kadın haklarının genişletildiği kocaman bir yalan olmaya devam ediyor. Yeni yönetim tarafından da feodal gerici, şeriatçı gelenekler aynen sürdürülüyor.

Mezar taşlarında dahi isimleri yok

Ülkede kadınların isimlerinin mezar taşına yazılması dahi yasak. Ölen bir kadının mezar taşına “Bay X’in kızkardeşi, kızı, annesi, eşi” erkeğin yakını olarak yazılıyor. Kamusal alanlarda isimlerini kullanamayan kadınların doğum belgelerinde anne ismi yazmıyor, devlet dairesinden alınan herhangi bir belgede kadın ismine yer verilmiyor. Düğün davetiyelerinden dahi evlenecek erkek ile kadının babasının ismine yer veriliyor. Kadınların adlarını kullanmak toplumda uygunsuz hatta hakaret olarak kabul ediliyor.

Öte yandan yıllara yayılan kadınların mücadelesinin de toplumda karşılığını bulması gecikmiyor. İnternet üzerinden yürütülen bir kampanyanın dalga dalga yayılması bu kadın zulmüne dur diyen kadınların ve erkeklerin sayısının hiç de az olmadığının göstergesi sadece. Zira kadınların en iğrenç uygulamalara maruz kaldıkları, burjuva anlamda dahi yok sayılmaya devam ettikleri ülkelerden birisi Afganistan.

Kadının adını dahi yok sayan geleneğe karşı harekete geçen Afgan kadın örgütleri geçtiğimiz haftalarda sosyal medyada kampanya başlattı. Bir grup kadın tarafından #WhereIsMyName (Benim Adım Nerede) hashtagı ile kampanya başlatıldı.

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close