DÜNYAManşet

Airbus 15 bin işçiyi daha işten çıkartıyor

Korona virüsü salgını bahanesiyle işçi kıyımı yapan havacılık şirketleri, devlet kredisi adı altında milyonlarca Euro alıyor

Airbus Avrupa’da 15 bine yakın çalışanını daha işten çıkartacağını açıkladı. Şirket tarafından yapılan açıklamada “Korona virüsü salgınında hayatta kalmaya çabalayan şirketin işçi çıkarması gerektiği” yalanına yer verildi.

Şu ana kadar şirketin Almanya’daki ofis ve üretim testislerinden 900’e yakın işçinin işten çıkarılma işlemlerinin başlatıldığı belirtilirken toplam sayının 15 bini bulabileceği ifade edildi.

Airbus’ın Fransa’da 5 bin, Almanya’da 5 bin 100, İspanya’da 900, İngiltere’de 1700 ve diğer ülkelere dağılmış şekilde 1300 kişiyi işten çıkarması bekleniyor.

“Nakit kanaması” ve pansumanı
Vahşi kapitalizmin musluklarının azami karları gölgelenmesin diye en fazla para akıttığı tekellerin, en fazla işçi kıyımı yapan ve en fazla “Krizdeyiz” demagojisi yapanlar olması tesadüf değil. Airbus’da bir süre önce “Benzeri görülmemiş bir hızda nakit kanaması yaşadıklarını” söyleyerek milyarlarca Euro devlet kredisine konmuştu. Airbus’a 1,1 milyar Euro devletlerden kredi desteği çıkmıştı. İngiliz basını tarafından yayılan haberde, dev şirketin ayakta kalabilmesi için işten çıkarmalar gibi daha ciddi önlemlere ihtiyacı olduğu söylenerek bu günkü işçi kıyımlarının yolu döşenmişti.

Kapitalist devletler bir yandan virüsle ilgili belirsizlik yaratmayı sürdürürken, öte yandan stratejilerini bu belirsizlik üzerinden geliştirmeye çalışıyorlar. Otomotiv ve diğer tekellerin ve dev havayolu şirketi Airbus’un izlediği yöntemleri de bundan farklı değil. Manipülasyon ile işçi ve emekçileri “Krizden mecburiyetlerden dolayı işçi atmaya zorunlu oldukları”, “Bir yerlerinin kanadığı” yalanına inandırmaya çalışıyorlar.

Oysa asıl “Kanamayı” bu gün ön adımları görünen, ilerde sokağa attıkları binlerden oluşacak patlama dinamiklerini karşılarında gördüklerinde yaşayacaklar.

Daha fazlası

İlgili

Close