Manşet

Almanya: Özkan Bozkurt’un Türkiye’ye iade edilmesi davası

Faşist Türk devletinin iadesini istediği Bozkurt’un davasına ilişkin bugün Almanya’nın Velbert kentinde duruşma yapıldı

Türk devletinin, 2018 yılında Almanya’ya iltica eden politik mülteci Özkan Bozkurt’un, yıllar önce Dersim’de yaşanan ve bir kişinin ölümüyle sonuçlanan olaya “karıştığı” gerekçesiyle iadesini istemesi üzerine açılan davanın duruşması Almanya’nın Velbert kentinde gerçekleştirildi.

Duruşma öncesinde ve sırasında mahkeme binası önünde Özkan’la dayanışma mitingi yapıldı. Duruşmanın sona ermesinin ardından, Özkan’ın avukatı Roland Meister bir bilgilendirme ve açıklama konuşması yaptı:

“Bugün burada, Velbert”te gerçekleştirilen duruşma belirleyici olmayacak, karar, Yüksek Bölge Mahkemesi tarafından verilecek.

Özkan, Türk devletinin, kendisinin Türkiye’ye iade edilmesi talebine gerekçe yapmak istediği olaya dair konuştu. Dersim’de 2015 yılında görülen dava ile ilgili savcılık ifade ve tutanaklarına atıfta bulunarak, bir kişinin ölümüne yol açan olayı anlattı. İki grup arasında yaşanan çatışmayı engellemeye çalıştığını, polisi ve sağlık görevlilerini çağırdığını, daha sonra toplam 13 duruşmada tanık olarak dinlendiğini belirtti.

O tarihteki davanın sonucunda savcılık dedi ki, “tamam, senin bununla bir ilgin yok”. O zamanki süreç böyle işledi. Daha sonra süreç bir noktada değişti, jandarmanın “Özkan’ın olaya karıştığı” yönünde düzenlediği tutanak, ona karşı iade başvurusunda bulunmak için kullanıldı. Çünkü Özkan’ın HDP üyeliği ve oradaki HDP faaliyetleri gerekçe gösterilerek iade başvurusunda bulunmak mümkün değildi. Bugün buradaki duruşmada bütün bunları açıkladık.

Türkiye’deki bir milletvekilinin ve avukatının da konuya dair ifadeleri var. Bunların yanısıra, kendisine karşı yürütülen yargılamaların Özkan’ın lehine sonuçlandığını açıkça ortaya koyan mahkeme kararlarını da sunduk.

Diğer taraftan, Özkan’ın TKP-ML üyesi olduğu iddiasıyla yargılandığı davada mahkumiyet aldığını, avukatının temyiz başvurusunda bulunduğunu, fakat yargıtayın öngörülen cezayı onaylamasının beklendiğini, yasal olarak şu anda Özkan’ın mahkum edilmiş durumda olduğunu ve geri dönmesi durumunda, yukarıda konu edilen olaydan değil, sadece siyasi mahkumiyetten tutuklanacağını belirttik. Bunun da ötesinde, devam eden bir başka dava daha var ve bu davada çok daha yüksek bir ceza tehdidi söz konusu. Bunu da hakime anlattık.

Bu aşamada, fadesi de dahil olmak üzere tüm bu belgeler Düsseldorf’taki Yüksek Bölge Mahkemesi’ne gönderilecek. Ve kararı bu mahkeme verecek. Türkiye’den iadeye ilişkin belgelerin tamamının gönderilmesini tekrar talep ettik. Türk devleti bunu hala yapmadı, eksik belge gönderdi. Bizim elimizde olan bazı belgeleri, bir kişinin ölümüyle sonuçlanan kavga olayına dair Özkan’ı aklayıcı ifadeleri sunmadılar hala. Bu bir kez daha bu devletin ve Erdoğan rejiminin tipik bir uygulaması ile karşı karşıya olduğumuzu göstermektedir. Tabiri caizse ellerinde hukuki araçları olmadığı için her yola başvuruyorlar. Muhalefette aktif olan siyasi kişileri kriminalize etmek ve iade edilmelerini sağlamak için ellerindeki her türlü aracı kullanıyorlar. Dolayısıyla bu çok önemli, Özcan’la dayanışma henüz bitmedi, şimdi bir adım attık, ama daha da ileri gidecek ve kendisi ve ailesi, eşi ve çocukları için de bu mücadeleyi başarıyla sonuçlandıracağımızı umuyorum. Özkan neredeyse 6 yıldır burada ve yaşanan bu belirsizlik kendisinin ve ailesinin hayatını olumsuz etkilemekte.

Ve elbette insanların makul bir şekilde yaşayabilmelerini ve bir sabah polisin gelip onları Türkiye’ye sınır dışı edeceği korkusunu yaşamamalarını istiyoruz. Bu nedenle hepinizin burada olması çok güzel, bu dayanışma bize her zaman güç veriyor. Bu yüzden kendi adıma çok teşekkür ederim.”

Türk devleti, uydurma suçlarla kırmızı bülten çıkartarak, devrimci demokrat Özkan Bozkurt’un Interpol tarafında yakalanmasını ve Türkiye’ye iade edilmesini sağlamak için harekete geçmişti.

Daha fazlası

İlgili

Close