Manşet

Almanya: Şehir içi toplu ulaşımda grev yapılacak

Sektörde iş bırakmaların en yoğun olacağı 1 mart günü aynı zamanda “iklim grevi” de gerçekleştirilecek

Birleşmiş Hizmet Sektörü Sendikası (Ver.di) bu hafta perşembe ve cuma günleri ülke genelinde otobüs, tramvay ve metro hizmetlerindeki personelin üç günlük grev hazırlığında olduğunu açıkladı.

Sendika tarafından yapılan açıklamada 29 Şubat’tan 2 Mart sabahına kadar ülke çapında yerel toplu taşımada grevlerin gündemde olduğu belirtildi.

Eyaletlerde bu dönem boyunca farklı günlerde, özellikle tüm gün ve ağırlıklı olarak birkaç gün boyunca greve gidilecek. Grevin, ülke genelinde en yoğun olarak 1 Mart cuma günü gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ver.di Genel Başkan Yardımcısı Christine Behle, “Müzakerelere nihayet hareket kazandırmak için işverenlere yeniden baskı yapılması gerekiyor” dedi.

Almanya’da 1 Mart gününde aynı zamanda “Fridays for Future” iklim aktivistlerinin de eylemi olacak.

Grevin talepleri
Sendika, tam maaş istemiyle, günlük düzenli çalışma saatlerinin yarım saat azaltılmasını ve tam haftalık çalışma saatlerinin 35 saate sabitlenmesini talep ediyor.

Ayrıca, “daha iyi hizmet planlaması, daha fazla mola ve dinlenme süreleri ile yaşam maliyetlerinin artışına oranla ek maaşların ayarlanması” isteniyor.

Daha fazlası

İlgili

Close