Manşet

Almanya: Ver.di sendikası savaş rotasında

Sendika liderliği, yeniden silahlanma ve askeri operasyonlara yönelik bir tutum değişikliği öneriyor

Almanya’da, Birleşik Hizmet Sendikası Ver.di yöneticileri yeniden silahlanma ve askeri operasyonları destekleyecek yönde tutum değişikliğine hazırlanıyor.

Alman Sendikalar Birliği DGB’nin 2022 yılı Federal Kongresi’nde, DGB Federal Yürütme Kurulu’nun kışkırtmasıyla “silah sevkiyatına evet” kararı almasının ardından, şimdi de Ver.di Federal Kongresi’nde, Ver.di Yürütme Kurulu’nun inisiyatifiyle ve sendika konseyinin desteğiyle, militarizmi ve emperyalist savaşı desteklemek anlamına gelecek kararlar alma hazırlığı yapılıyor.

Sendika yönetimi, sözde “kapsamlı güvenlik konsepti” örtüsü altında açıkça “askeri güvenliği”, dolaylı olarak “yeniden silahlanmayı” ve Alman askerlerinin de savaş görevlerini, yani “ulusal ve ittifak savunmasındaki görevlerini yerine getirmeleri için gerekli olanları” savunan bir çizgiye geçiş yapmak istiyor.

Ver.di yöneticileri tarafından kongre delegelerine „E 096“ önergesi olarak sunulan önerge, emperyalist savaş ve silahlanma konusunda bulunulan pozisyonun ne kadar belirsiz olduğunu ortaya koyan çelişkililerle dolu.

Önergede, Rusya’nın „uluslararası hukuku ihlal ederek Ukrayna’ya saldırmasının (…) Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra Avrupa barış ve güvenlik düzenine büyük zarar verdiğinden“ şikayet edilirken, NATO’nun 1999’da Yugoslavya’ya karşı yürüttüğü ve yine uluslararası hukuku ihlal eden saldırı savaşından bahsedilmiyor. Ukrayna ile ilgili olarak „Şiddet içeren sınır değişimlerine müsamaha gösterilmemelidir (…)“ denirken, Kosova’nın bombalanarak Sırbistan’dan ayrılmasından hiç bahsedilmiyor.

Federal hükümet tarafından geçen yıl ordu için sağlanan 100 milyar euroluk „özel fon“ reddediliyor ve NATO’nun gayri safi yurtiçi hasılanın yüzde ikisini „savunma“ için harcama hedefine de itirazda bulunuluyor. Ancak hemen ardından, „Bundeswehr’in (yani ordunun) mali kaynaklarının, ulusal ve ittifak savunmasındaki görevlerini yerine getirmek için gerekli olana göre belirlenmesi“ talebine yer veriliyor. Bu aynı zamanda „Bundeswehr’deki meslektaşlarımızın da yararınadır“ dendikten sonra NATO’nun ve Bundeswehr’in silahlanması ve yeniden silahlanmasına evet ama bu „sınırsız“ olmamalıdır görüşü savunuluyor.

Bu önergenin ardından, bir grup sendikacı, “Ver.di, Eylül ayında yapılacak merkezi kongresinde NATO ve federal hükümetin savaş çizgisine doğru yön değiştirecek mi?” eendişesini taşıyarak, Birleşik Hizmet Sendikası’nın en üst organı olan kongrenin delegelerine „Hayır deyin!“ başlığı altında bir çağrıda bulundu. Hazırlanan metinde, Ver.di Federal Yürütme Kurulu ve Sendika Konseyi, „genel kargaşa içindeki bir dünyada barış, güvenlik ve silahsızlanma perspektifleri“ başlıklı oylamaya sunulacak taslakla Alman askerlerinin yeniden silahlanmasını ve savaş için konuşlandırılmasını savunmaya doğru rota değiştirmekle suçlanıyor.

Önergeyi hazırlayan savaş ve militarizm karşıtı sendikacılar „1914’te ne olduğunu unutmadık“ diyor. „Avrupa’nın dört bir yanındaki sendika liderleri, sözde Rus ‚despot çarına‘ karşı, ama aslında Krupp, Thyssen ve Co. şirketlerinin çıkarları için, daha önce alınan tüm kararları ihlal ederek üyelerini savaşa gönderdiler.“ Bu konuda internette imzaya açılan çağrıda, „savaşan herhangi bir devletin ya da egemenlerin savaşlarına dahil olan ittifakların tarafını tutmak“ reddediliyor. „Geleceğimiz Alman hükümetinin ya da başka bir savaş partisinin yanında değil, Ukrayna, Rusya, Belarus ve dünyanın dört bir yanından işçilerin, vicdani retçilerin, asker kaçaklarının ve mültecilerin yanında çünkü İşçiler işçileri vurmaz!“ deniyor.

“Change.org” platformunda imzaya açılan dilekçenin ilk imzacıları arasında sendikal politik online portal Labournet’ten Mag Wompel, sosyal bilimci Dario Azzellini ya da VVN genel sözcüsü Ulrich Schneider gibi tanınmış şahsiyetler yer alıyor. Diğer çok sayıda destekçi de çeşitli düzeylerde ve sendika yönetim kurullarında yer aldıklarını belirtiyor. Kampanyaya 28 Ağustos itibariyle 9 bin 600’den fazla kişi imza verdi.

Sendika yönetiminin savaş çizgisine karşı çıkılan dilekçe aşağıdaki linkten imzalanabilir.

https://www.change.org/p/sagt-nein-gewerkschafter-innen-gegen-krieg-militarismus-und-burgfrieden?recruiter=522489011&recruited_by_id=393133c1-690b-4b10-b596-fd56528bbcf6&utm_source=share_petition&utm_medium=copylink&utm_campaign=petition_dashboard

Daha fazlası

İlgili

Close