KADINManşet

Almanya’da da 8 Mart’ta kadın grevi çağrısı

Diğer ülkelerde üretimden gelen gücün konuştuğu 8 Mart Kadın Grevi çağrısı Almanya’da da yapıldı.

HABER MERKEZİ- Avrupa ve Asya ülkelerinin bazılarında 8 Mart’ı grevlerle karşılama gibi değerli adımlardan etkilenen Almanya’daki kadın örgütlenmeleri de “Çalışmayı durdurduğumuzda dünya durur” parolası ile grev çağrısı yaptılar.

Antifaşist ve feminist kadın örgütlerinin çağrısı ilk adım olarak değerli olsa da, diğer ülkelerde üretimden gelen gücün kullanıldığı grev ve gösterilerin bileşimi yapılanların karikatürü olacak gibi. İş gününe denk gelen bu 8 Mart’ta bir çok kadının zaten iş saatinin bittiği 17:00’de yapılması, adına grev dense bile, aslında yapılan gösterilerin ötesine geçemeyecek.

Aşağıda grev çağrısı yapan örgütlenmelerin çağrısını yayınlıyoruz:

Sürekli ayrımcılığa uğruyor, bastırılmışlık ve istismar ediliyoruz. Her gün incitici şakalar, yorum, saldırı ve fiziksel şiddetle küçük düşürülüyoruz.  Biz işimize alınmıyoruz  hala hak eden kadınlar  olarak “Almanya ‘ da bir çok kesim % 22 erkeklerden daha az istihdam ediliyor” Sadece bu değil, evde sayısız saat ebeveynlik, ev ve bakım işleri yapıyoruz.. Bazılarımız, başkalarının kötü evine de yüksek para ödüyor. Aile, dostlara sık sık duygusal destek veriyoruz. Bu yaşta emekli maaşı ile zar zor geçiniyoruz ya da hiç geçinemiyoruz. Ne kadar farklı olsak da biz, hepimiz işçiyiz, çünkü çalışmak zorundayız – kalem, ingiliz anahtarı, bilgisayar veya süpürge ile birlikte çalışıyoruz, bunun için bir ücret alıyoruz ya da almıyoruz-

Bunu için daha fazla iyilik istiyoruz! Grev yapıyoruz!

Daha fazlası

İlgili

Close