İŞÇİ SINIFIManşet

Almanya’da dev grev kapıda

Almanya’da sendikalar, ulaşım sektöründeki yüzbinlerce kamu çalışanını iş bırakmaya çağırdı. Pazartesi günü ülke genelinde ulaşımın felç olması bekleniyor.

Almanya’da işçi sınıfı mücadelesi en hareketli dönemlerinden birini yaşıyor. İşçi ve emekçiler mücadele tecrübesi biriktiriyorlar.

Federal ve yerel düzeyde 2,5 milyon kamu emekçisi, 160 bin postacı ve 180 bin demir yolu işçisinin ücret toplu sözleşme görüşmeleri devam ediyor. Haftalardır neredeyse her gün Almanya’nın bir eyaletinde binlerce emekçi uyarı grevine çıkarak ücretlerin yükselmesi için mücadele ediyor.

Almanya’da postacılar yüzde 15, kamu emekçileri yüzde 10,5, demir yolu işçileri yüzde 12 zam için mücadele ediyorlar. Kamu emekçileri ve demir yolu işçileri 27 Mart günü ortak eylem hazırlığında.

Almanya ulaşım sektöründe tarihinin en büyük grevlerinden birine hazırlanıyor. Birleşik Hizmet İşleri Sendikası (Verdi) ile Alman Demiryolu ve Taşımacılık Sendikası’nın (EVG) ortak grevinden şehir içi ve şehirler arası tren ve hava trafiğinin yanı sıra gemilerin ve otobanları kullanacak olan araç sürücüleri de etkilenecek. Pazartesi günü için planlanan ülke çapındaki büyük grevle toplu taşıma ulaşımını önemli ölçüde felç etmek hedefleniyor.

Otoban şirketlerinin de greve katılacağı belirtilerek, sürücülere otobana alternatif yolları tercih etmeleri tavsiye edildi. Tünellerin kapatılmasının da söz konusu olabileceği kaydedildi.

Verdi Başkanı Frank Werneke, Perşembe günü yaptığı açıklamada, “Bu grev büyük bir etkiye sahip olacak” diye konuştu. Pazar gecesi saat 00:00’da başlayacak olan grevin Pazartesi gecesi 00:00’da bitmesi planlanıyor.

Sendikalar görüşme öncesi baskıyı artırmayı hedefliyor

120 bin çalışanın katılması planlanan büyük grevle Verdi, Federal Hükümet ve yerel yönetimlerle toplu iş sözleşmesi müzakerelerinin üçüncü perdesinde baskıyı artırmayı hedefliyor. Verdi ve Memurlar Birliği (dbb), kamu çalışanları için ücretlere yüzde 10,5’lik artış ve en az 500 euro zam talep ediyor. Şubat ayında yapılan müzakerelerin ikinci turunda işverenler ücretlere iki aşamada yüzde 5 oranında zam teklif etmiş, ayrıca bir defaya mahsus 2 bin 500 euroluk bir ödeme önermişti.

Şubat ayı sonunda EVG, Deutsche Bahn (Alman Demiryolları) ve 50 kadar diğer demiryolu şirketi ile görüşmelere başlamış ve geçen hafta gelen ilk teklifi geri çevirmişti. Sendika, bir yıl için toplam yüzde 12’lik bir zam ve sosyal bileşen olarak en az 650 euro talep ediyor. Müzakerelerde yeterince ciddiye alınmadıklarını öne süren sendika, 230 bin çalışanı greve çağırdı.

Almanya çapında şehir içi ve şehirler arası ulaşım ile havalimanlarında en son 30 yıl önce haftalar süren grev dalgasının ardından eş zamanlı bir grev düzenlenmişti.

1992 yılındaki genel grevde yüzbinlerce kamu çalışanı geçici olarak iş bırakmıştı.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close