DÜNYAManşet

Almanya’da Moria mülteci kampı için eylemler

Seebrücke organizasyonu her hafta Moria mülteci kampı yangını sonrası mülteciler için konuyu gündemde tutan eylemler örgütlüyor.

Almanya’nın Berlin ve Köln başta olmak üzere bir çok kentinde Moria mülteci kampı yangını sonrası insanlık dışı koşullarda otoban kenarlarında yaşamaya çalışan 12 bin mültecinin Almanya ve Avrupa’ya getirilmesi içerikli eylemler sürüyor. İçinde bir çok anti faşist gurubun ve göçmen örgütlerin yer aldığı Seebrücke organizasyonu her hafta Berlin, Hamburg, Leipzig, Köln, Hannover, Dresden, Bonn gibi şehirlerde konuyu gündemde tutan eylemler örgütlüyor.

Dün Berlin’de yapılan “Yerimiz var” (Wir haben platz) eylemine 11 bin kişi katıldı. Moria kampı yangınından sonra kalıcı bir çözüm üretme derdi olmayan Almanya başta olmak üzere AB emperyalist ülkeleri eleştirildi. Eylem için Großer Stern Meydanı’nın da toplanan göstericiler, Schöneberg’ten başlayıp Tiergarten semtinde kadar bir yürüyüş gerçekleştirdiler.

Köln’deki eylem Deutzer Werf alanındaki toplanma ve konuşmalar ile başladı. Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı eylemde yapılan konuşmalarda “Eylemlere Almanya çapında 300 bin insanın katıldığı” içerikli yapılan konuşmalarda “Mülteci hakkı insan haklarıdır” vurgusu öne çıktı. Eylemde Alınteri ve Yaşanacak Dünya okurlarıda yerlerini aldı.

Konuşmalarda ayrıca, Yunanistan’ın Moria İltica Kampında çıkan yangın nedeni ile Avrupa’nın kapılarını ilticacilara açmaması kınandı. Mitingde Moria’da yaşam koşulları covid’den önce insanlık dışı idi, Covid’le birlikte bu insanlık dışılığın kat be kat arttığı vurgulandı. Bir saat kadar süren konuşmaların ardından yürüyüşe geçildi.

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Close