DÜNYAManşet

Almanya’da toplu taşımada grev

Almanya’da toplu taşıma alanında görev yapan binlerce çalışan, bugün ülke genelinde uyarı grevi yapıyor.

Berlin, Köln, Münih, Hannover, Hamburg, Düseldorf ve gibi kentlerin de aralarında olduğu şehirlerdeki binlerce ulaşım çalışanı iş bıraktı. Verdi Sendikası öncülüğünde bugün yapılan uyarı grevi nedeniyle ülkede ulaşımda aksaklıklar yaşanıyor.

Verdi 87 bin çalışanına grev çağrısı yapmıştı

Almanya’da farklı meslek gruplarından yaklaşık iki milyon üyesi olan Verdi Sendikası, üyesi olan yaklaşık 87 bin ulaşım çalışanına ülke genelinde iş durdurma çağrısında bulunmuştu. Geçtiğimiz hafta hükümet ve Verdi arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinin ikinci tur müzakerelerde herhangi bir sonuca varılamamıştı. Müzakerelerin üçüncü turunun ise 20 Ekim’den sonra yapılması planlanıyor.

Kuzey Ren Vestfalya eyaletinde ulaşım durdu

Grevin yapıldığı yerlerden olan Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin en büyük kenti Köln ve Bonn başta olmak üzere otobüs ve tramvay seferleri grev nedeniyle durdu.

Köln’ün yerel ulaşım şirketi KVB’nin resmi internet sitesinden yapılan açıklamada “KVB Grevde” duyurusu yapıldı. Duyuruda, 29 Eylül 2020 Salı günü KVB’nin tüm gün grevde olacağı belirtildi. Ayrıca 29 Eylül 2020 Salı saat 03: 00’ten 30 Eylül 2020 Çarşamba saat 03: 00’e kadar tramvay seferlerinin de yapılmayacağı bildirildi.

Yine Bonn’un ulaşım sağlayıcı yerel şirketi olan Stadtwerke Bonn (SWB Bus und Bahn) Şirketi’nden de yapılan açıklamada 29 Eylül 2020 Salı günü tüm gün grevde olacakları duyurusu yapıldı.

Bergisch Gladbach
Bergisch Gladbach’da ise, Alman Sendikalar Birliği (DGB) bünyesinde görev yapan hizmet kolu Verdi’ye bağlı ulaşım sektöründe 29 Eylül salı günü otobüs,tramvay şoförleri tam günlük bir uyarı grevi gerçekleştirdi. Bergisch Gladbach belediyesi bünyesinde çalışan (HBB,Pütz,WUPSİ) özel firmalarda çalışan işçiler bu sabah uyarı grevine gittiler. Bu nedenle otobüsler salı günü çalışmayacak. Taşeron firmalarda çalışan sözleşmeli bazı işçiler greve katılmadılar.

İşveren tarafından talepleri kabul edilmeyen işçiler, bu sabah tam günlük uyarı grevi ve ardından kısa bir protesto yürüyüşü gerçekleştirdiler.

İşçiler işverene ilettikleri istemleri şöyle:

– İzin paralarının ödenmesi
– Weinacht(Noel) paralarının ödenmesi
– Cumartesi ve pazar günleri mesailerinde % 35 lik zam
– Maaşlarında %15 lik zam
İşçiler, işverene 29 Ekim’e kadar ek süre verdiler. Eğer talepleri kabul edilmezse 2 hafta içerisinde greve gideceklerini bildirdiler.

Havalimanında da grev

Ayrıca Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinin başkenti Düsseldorf’ta da havalimanının Coronavirus salgını nedeniyle 600 kişiyi işten çıkarmayı planlaması üzerine de bugün yaklaşık 80 işçinin greve gittiği bildirildi.

Daha fazlası

İlgili

Close