DÜNYAManşet

Almanya’nın Leipzig kentinde konut kiralarına karşı eylemler

Leipzig’de dünden beri süren eylem ve çatışmalarda polis geniş güvenlik önlemleri al ve bir polis helikopteri görev yaptı.

Almanya’nın Leipzig kentinde, artan kiralara karşı öfkenin sembolü haline gelen Luwi71 işgal evinin polis tarafından boşaltılması sonrasında başlayan eylemler üçüncü gününe girdi. Giderek artan konut kiralarının protesto edildiği eylemlerde, polis ve eylemciler arasında çatışmalar yaşanıyor. Barikatlar kuruluyor.

Dar gelirlilerin yaşadığı bölgedeki konutlara yüksek gelirlilerin yerleşmesiyle konut kiralarının yükselmesinin protesto edildiği bir gösteride polis ile göstericiler arasında çatışma çıktı.

Saksonya Polis Sözcüsü Mandy Heimann tarafından, Connewitz ilçesinde düzenlenen yürüyüşünde kısa bir süre sonra polise ve binalara taş atıldığı, maytap yakıldığı ve bunun üzerine eylemin polis tarafından sonlandırıldığı açıklandı.

Alman Haber Ajansı’nın (DPA) haberine göre, gösterinin sonlandırılmasının ardından polis ile eylemciler arasında yan caddelerde kovalamaca yaşandı ve çok sayıda kişi göz altına alındı. Polis ile göstericiler arasında yaşananlardan sonra bölgede tramvay trafiği durduruldu.

Aktion Antifa Leipzig
Ungefähre 1/3 Betreuung. Cops direkt an den Demonstrant*Innen #le0509

 

 

Daha fazlası

İlgili

Close