KADINManşet

Avrupa’da 25 Kasım eylemleri

Avrupa’nın bir çok kentinde 25 Kasım Kadına Şiddete Karşı Mücadele Günü eylemleri vardı. Pandemi koşullarından kaynaklı katılımın diğer yıllara oranla hayli düşük oluğu eylemlerde Almanya’nın; Hannover, Berlin, Köln, Stuttgart, Mannheim, Kiel vb. bir çok kentinde kadınlar sokaklardaydı.

Hamburg
Hamburg’da 25 Kasım da yine yüzlerce kadın tüm çoşku, kadın dayanışması ruhu ve bilinciyle sokaklardaydı.Korona sürecine rağmen yaklaşık bin kadın eylemci önlem alarak yürüyüşe katıldı. 25 Kasım yürüyüşü saat 18’00’de bu sene Jungfernstieg’den başlayarak Karoplatz’da konuşmaların ardından sonlandırıldı. Başta Türkiyeli ve Kürdistanlı kadın örgütleri olmak üzere Hamburg’da ki farklı ülkelerden gelen göçmen kadınlar ve Alman kadın kurumlarının yoğunlukla katıldığı eylemde, geçen sene 1 Mayıs günü eski eşi tarafından vahşice katledilmeye çalışan Mesude Erdoğan’da katıldı.Yarın saat 12.45 de mahkemesi bulunan Erdoğan’a mahkeme önünde yapılacak eylem için destek çağrıları yapıldı.

Köln
Almanya’nın Köln kentinde içinde Kadın Gözüyle’de nin de olduğu TDH’nın kadın örgütleri, Kürt Kadın Hareketi ve Alman kadın örgütleri tarihi Dom tren garının arkasında, içinde çok sayıda feminist örgütün platformu ise buraya fazla uzak olmayan Altemark’ta bir araya geldi. Dünya çapında artan kadın katliamları ve şiddetin teşhir edildiği konuşmaların yapıldığı her iki eylemde de pandemi nedeniyle katılım düşüktü. Mitingin süresi ise kısa tutulmuştu. Ayrıca miting alanında KBDH bayraklarının da bulunduğu görüldü.

Stuttgart’ta iki ayrı Kadın Platformu, iki ayrı eylem yaptı.

Aktionsbündnis 8. März’in (8 Mart Eylem Platformu) „We fight back!“ (Hücum Ruhu) çağrısıyla, akşam üstü 6’da Canstatt tren istasyonu Wasen çıkışında, ağırlıklı olarak genç kadın ve erkekler biraraya geldi. Alınteri okurlarının da içinde yer aldığı platformda, Alman gençlik örgütleri, sendika temsilcileri ve kadın sığınma evleri vb. kurumlarla çalışan kadınlar yer alıyor.

Jugendhaus Önünde Eylem

Kadın Platformu’nun özelliği, kadın mücadelesine emeğin rengini katmaya çalışması. Eylemin konusu, 25 Kasım vesilesiyle, işyerlerindeki cinsiyetçi yaklaşımlara ışık tutmaktı. Kısa bir mitingten sonra, yakınlarda bulunan bir Jugendhaus (Gençlik Evi) önüne gidilerek, burda kadın çalışanlara ve egitmenlere yönelik aşağılayıcı, cinsiyetçi tutumlar örneklerle teşhir edildi. Yine, Okul Aile Birligi’nden bir veli de kadın eğitmenleri destekleyen konuşmalar yaptı.

Un Violador en tu camino

Latin Amerika’da kadın hareketinden doğan ve tüm dünyaya yayılan „Un Violador en tu camino“ (Yoluna Çıkan Tecavüzcü) şarkısı söylendi ve dans edildi. Dans, şarkının sözlerine uygun olarak, ritm ve hareketlerle tecavüzcünün devlet olduğu, hakim ve polis kılığında karşımıza çıktığını anlatıyor.

8 Mart Eylem Platformu, sağlık emekçilerinin grevi öncesinde, Alınteri okurlarıyla birlikte, hastane önlerinde standlar açarak, bildiriler dağıtmıştı. Yine Verdi sendikasının kamu emekçileri grevine güçlü bir katılım sergiledi.

28 Kasım Cumartesi günü, platform yeniden saat 16.00’da Schlossplatz’tan başlayan bir miting ve yürüyüş yapacak.

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close