GENÇLİKManşet

Avrupa’da öğrencilerden çevre eylemleri

HABER MERKEZİ- Almanya, Belçika ve İsviçre’de #FridaysForFuture“ (Gelecek için Cuma) sloganıyla eylemler düzenlendi

Almanya’nın yaklaşık 50 kentinde, Belçika ve İsviçre’nin kentlerinde  binlerce öğrenci daha iyi bir çevre için sokağa çıktı. “Fridays for Future” (Gelecek için Cuma) sloganıyla yapılan eylemlerde küresel ısınmaya, yüksek karbondioksit emisyonuna, doğa felaketlerine dikkat çekildi. Bu nedenle pertol, doğalgaz ve kömür kullanımına son verilmesi istendi.

Ellerindeki döviz ve pankartlarla okullarından kent merkezlerine yürüyen öğrencilere ilgi yoğun oldu. Almanya’da eylemler asıl olarak Köln, Hamburg, Münih, Aachen gibi kentlerde çoğunlukla belediye binaları ve tren istasyonları önünde yapıldı.

Aynı gün Belçika’da yapılan eylemlere katılım çok daha yüksek oldu. Ülke genelinde 12 bin 500 öğrenci eylemlere katıldığı basına yansıyan haberler arasında. Başkent Brüksel’deki eylemde 3500 öğrenci yürüdü. İsviçre’nin bir çok kentinde de aynı taleplerle eylemler düzenlendi.

Önümüzdeki Cuma günü de eylemlerin devam etmesi, aynı gün Berlin’de Ekonomi Bakanlığı önünde büyük bir eylemin yapılması planlanıyor. Diğer kentlerde de katılım bekleniyor.

Daha fazlası

İlgili

Close