DÜNYA

Basına saldırılara karşı miting

pres-mansetAlman gazeteci örgütlerinin DİDF ile birlikte yaptığı çağrı üzerine Almanya’nın yedi büyük kenti ile birlikte Köln‘de de Türkiye’de basına yönelik saldırılarla televizyonların kapatılması protesto mitingi yapıldı. Mitinge DJV (Almanya Heumark’ta yapılan mitingde DJV (Almanya Gazeteciler Cemiyeti Başkanı) Frank Überall, DJU Merkez Yöneticisi Peter Freitag konuşmacı olarak katılarak destek verdiler. Konuşmacılar, Alman hükümetini “stratejik ortağıyla” ilişkilerini gözden geçirmeye davet ettiler. Alman basın sendikalarının, partilerinin yanı sıra işçi ve sendika temsilcilerinin katıldığı, çok sayıda göçmen örgütünün de desteklediği eylemlerde yapılan konuşmalarda Türkiye’deki basın özgürlüğü için çabaları artırma, dayanışmayı somut kılmak için adımlar atma çağrıları yapıldı. Eyleme Alınteri‘de katılarak destek verdi.

koln-pres
DJV Genel Başkanı Prof. Dr. Frank Überall “.. Erdoğan hükümetinin basına yönelik saldırılarını, Hayatın Sesi ve diğer televizyon ve radyo kanallarının kapatılmasını protesto etmek üzere buraya geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyorum.” diye başladığı konuşmasına, Türkiye’de gazetecilerin çok ağır şartlarda ama başları dik olarak çalıştıklarını söyleyerek devam etti.

“Darbe girişiminden birkaç gün önce DİDF’li dostlarımın organize ettiği bir delegasyonla Türkiye’ye gittik ve orada günlük gazeteleri, televizyon kanallarını ve sendikaları ziyaret ettik. İkinci ağızdan değil, bire bir meslektaşlarımızın hangi koşullarda çalıştıklarını, nelere göğüs gerdiklerini kendi gözlerimizle gördük. Bizzat şahit olduk ki Türkiye’de basın özgürlüğü yok, bizzat şahit olduk ki Türkiye’de gazeteciler baskı altında. Türkiye’de basın özgürlüğü daha önce de yoktu” dedi. Son olarak Cumhuriyet gazetesinin eski Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar’ın durumuna dikkat çekti.
pres2

Sol Parti NRW Eş Başkanı Özlem Alev Demirel ise yaptığı konuşmasında “Aylarca Kürt illerinde yaşananlar ortaya çıkmasın diye Hayatın Sesi, TV 10 ve diğer kanallar kapatıldı. ‘Tek dil, tek millet’ politikasının en kararlı savunucusu haline gelen Erdoğan ve AKP Hükümeti artık tek basın istiyor. Bundan dolayı televizyon kanalları kapatılıyor, gazeteciler susturulmak isteniyor. Alman hükümeti, stratejik ortağı Türkiye ile ilişkilerini gözden geçirmeli” dedi.

Ver.di/DJU Federal Yönetim Kurulu Üyesi Peter Freitag ise yaptığı konuşmada, “Türkiye’de basın özgürlüğü, gazeteciler üzerindeki baskı darbe girişiminden önce içler acısı bir durumdaydı. 15 Temmuz sonrası yaşananları ise ifade etmekte zorlanıyoruz. 100’den fazla yayın organı kapatıldı, 100’den fazla gazeteci cezaevinde. Şimdi en son kapatılan televizyon ve radyolarla yeni bir saldırı dalgası başlatılmış olduğunu görüyoruz. Hükümet ülkeyi OHAL ile yönetiyor. Cumhurbaşkanı Eroğan ve Hükümet ülkedeki her türlü eleştirel sesi boğmak istiyor. Gazeteciler, öğretmenler, profesörler zapturapt altındalar, mesleklerini icra etmeleri engellendiği gibi pasaportlarına el koyularak seyahat özgürlükleri de engelleniyor” dedi.

pres3

Konuşmanın devamında Freitag, “Bütün bu meslektaşlarımızın serbest bırakılmasını, yayın organlarının özgürce yayın yapmalarının güvenceye alınmasını talep ediyoruz. Ver.di/DJU olarak Türkiye’yi yakından takip edecek, gazetecilerle dayanışmayı sürdüreceğiz” dedi..

 

 

 

 

 

Daha fazlası

İlgili

Close