DÜNYA

BDP'den basın açıklaması

AKP hükümeti, Kürt sorununa her zamanki inkarcı yaklaşımını gösteriyor

BDP'den basın açıklaması

BDP İzmir İl Örgütü, AKP hükümetinin 15 Şubat protestolarında uyguladığı şiddeti, gözaltıları ve tutuklamaları protesto etmek için basın açıklaması yaptı.

Saat 13:00‘de bir araya gelen BDP üye ve yöneticileri, hükümetin son zamanlarda özelde BDP’ye genelde ise Kürt halkına yönelik uygulamaları protesto eden sloganları atarak basın açıklanmasına başlandı.

Basın açıklamasını BDP İzmir İl Başkanı Mukaddes Kubilay okudu. Kubilay okuduğu basın metninde şunlara değindi:

Değerli Basın Emekçileri, Değerli Halkımız;
Uluslararası 15 Şubat komplosu nedeniyle Kürt halkı, başta tüm bölge illeri ve ilçelerinde alanları doldurarak, komplonun yıl dönümünü protesto ediyor. Protestolar Kürtlerin yaşamış olduğu Türkiye metropolleri ile diğer batı illerinde de sürmektedir. İnsanlar bu komplo nedeniyle canını ateşe vererek yaşamlarına son veriyor.
(…)
Her tarafta insanlar ayakta, Diyarbakır’da 17 yaşındaki lise öğrencisi Mustafa MALKOÇ bu komplonun yıl dönümünde komployu en en ağır bir şekilde kınayarak canına ateş vererek yaşamına son vermiştir. Yine Midyat M-tipi kapalı cezaevinde tutuklu bulunan Murat AKTAŞ isimli siyasi tutukluda aynı şekilde bedenini ateşe vermiş, yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır. Tüm bunlar neyi gösteriyor? Başta AKP hükümeti ve devlet yetkilileri bu halkın istem ve taleplerini dikkate alarak eski statükocu ve tetikçi tutumlarından vazgeçmek durumundadır.
Ancak AKP hükümeti bu halkın taleplerini görmezden gelerek, olup bitenlere karşı kayıtsız kalmayı bir marifet saymaktadır. AKP hükümeti, Kürt sorununa her zamanki yaklaşımını göstererek geniş halk kitlelerinin taleblerine polisiye tebdirlerle bastırmayı uygun görmektedir.
” denilen açıklamada AKP hükümetinin 8 yıllık iktirarında Kürt halkını oyalamaktan başka birşey yapmadığına değinildi. Özellikle AKP hükümetinin bu sorunu seçim dönemlerinde hatırlayarak oy avcılığı yaptığı söylenen basın açıklamasında Mukaddes Kubilay son olarak şunlara değindi:

“(…) Buradan hükümeti bir kez daha uyarıyoruz. Halka saldırmaktan, mesnetsiz gözaltı ve tutuklamalardan vazgeçiniz. Aksi taktirde hükümet olarak bu sorumluluğu altından kalkamazsınız.

Daha fazlası

İlgili

Close