DÜNYAManşet

Berlin’de Tesla tekeline karşı öfke büyüyor

ABD’li kan emici milyarder Elon Musk’a ait Tesla tekeli tarafından Berlin Grüneheide’de kurduğu fabrikaya tepkiler büyüyor.

Tesla’nın fabrika alanını büyütmek ve yılda bir milyon araç ürütimi istemiyle fabrikanın kurulduğu alanda ormanı kesme planlarına karşı başlayan gösteriler ve eylemler giderek kitleselleşiyor.

Çoğunluğunu gençlerin oluşturduğu eylemciler, protestoların amacının Tesla’nın bölgedeki doğaya yönelik tehlikelerine dikkat çekmek olduğunu vurguladı. “Disrupt Tesla” adlı inisiyatifin sözcüsü yaptığı açıklamada, “Tesla, VW ya da Mercedes gibi otomobil şirketleri ve onların siyasi destekçileri doğal yaşam kaynaklarımızı yok etmekten sorumlu. Bunu engellemeliyiz ve engelleyeceğiz” dedi.

Grünheide Yurttaş İnsiyatifi Tesla’yı ve fabrikanın bulunduğu Brandenburg eyalet hükümetini halkının çıkarlarını yeterince dikkate almamakla eleştirdi.

Bir başka inisiyatif TDHA – Tesla musluğu kapat (Tesla den Hahn abdrehen) inisiyatifi de bölge sularının tehlike altında olduğuna dikkat çekiyor. İnsiyatiften yapılan açıklamada “Tesla’nın lüks arabaları dünya çapında kıt olan içme suyunu kirletiyor ve tüketiyor. Grünheide’de yapılan bir ankette vatandaşların çoğunluğunun karşı oy kullanmasına rağmen, ormansızlaştırma da dahil olmak üzere tesisin genişletilmesinin hala planlanıyor olmasını kabul edilemez. Verimsiz ve iklime zarar veren özel taşımacılıktan vazgeçilmeli“ denildi.

Ağaçları, suyu bölgeyi tahrip ediyor

Tesla’nın Avrupa’daki tek ve en büyük fabrikasının bulunduğu Grüneheide’de 12 bin kişi çalışıyor. Geçtiğimiz aylarda Tesla fabrikasına yapılan molotofkokteyli eylem nedeniyle üretim bir süreliğine durmuştu. Eylem sonrasında olanları yerinde incelemek üzere Grüneheide’ye gelen Elon Musk, fabrikanın üzerinde üzerinde bulunduğu alanı 300 hektardan 500 hektara çıkarmak istediklerini söylemişti. Bunun yapılması durumunda 100 hektar üzerinde bulunan çam ormanı da yok edilecek.

Kampa saldırı, direniş büyüyor

8 bin kişinin yaşadığı Grüneheide’de halk da Tesla’nın büyüme ve genişleme planlarına karşı. Fabrikanın yakınlarına 8 Mayıs günü kurulan ve pazar gününe dek devam etmesi planlanan kampa 10 Mayıs cuma günü polis cop ve göz yaşartıcı bomba kullananarak saldırdı. Göstericilerden 16 kişi şiddet kullanarak gözaltına aldı. Çoğunluğu gençlerden oluşan gruplar tarafından kampa 1200 kişi katılmıştı.

11 Mayıs cumartesi günü ise bu kez eylemciler Tesla’nın önünde gösteri yapmayı başardı. Saat 14.00’te Fangschleus tren istasyonundan Tesla’nın önüne kadar yapılması gösteri öncesinde ve sırasında polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Berlin dışından eyleme katılmak isteyenlerin kente girişi engellendi. Tüm önlemlere rağmen 2 bin kişi Fangschleus tren istasyonundan Tesla’ya kadar yürüdü. Yol boyunca polisle göstericiler arasında zaman zaman çatışmalar yaşandı. Taşınan pankart ve dövizlerde “Su, orman, adalet” çağrısı yapıldı.

Daha fazlası

İlgili

Close