MAKALELER

Bir tarih sona eriyor; Canlı izleyin!

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQYzcbBC2sjJt0eJfUpwFjSmqoUwHZePH3xfcsiutiferP_tuPDRQNASA’nın son uçuşlarını siz gerçekleştiriyormuşsunuz gibi canlı izleyin.

Discovery, Endeavor ve Atlantis.. 70’lerde doğan nesile hiç de yabancı gelmeyen isimler. Bunlar NASA’nın yıllarca uzay uçuşlarında kullandıkları mekikler ve son yolculuklarına çıkıyorlar.

İçlerinde en eskileri olan Discovery Türkiye saati ile bu gece yarısı, Uluslararası Uzay İstasyonu’na “Robonaut 2” adlı bir humanoid robot götürecek.

Ardından son mekik uçuşu olması beklenen Endeavor’un yolculuğu başlayacak. Mekik uzay istasyonuna ‘Alfa Manyetik Spektrometre’ adlı parçacık fizik deneylerinde kullanılmak üzere geliştirilen bir aracı uzay istasyonuna taşıyacak.

Spektrometre kozmik ışınları ölçerek bilinmedik madde türlerini araştıracak, kara madde ve antimadde’ye dair kanıtları tespit etmeye çalışacak.

Belki bir uçuş daha gerçekleşebilir. NASA ABD Kongre’sinden son bir uzay mekiği uçuşu kararının çıkmasını bekliyor. Eğer bu gerçekleşirse son uçuş Haziran 2011’de Atlantis ile gerçekleşecek.

Bu tarihi seyahatleri internetten izleyin!!!

NASA’nın uzay mekiği Discovery’nin son uzay yolcuğunu ve diğer ik son mekik yolculuklarını internetten takip etmek mümkün. Üstelik yüksek çözünürlükle, ücretsiz ve kullanıcı dostu arayüzlerle.

Bu imkanı sağlayanlar ise, uzay müptelası bir grup kendi geliştirdikleri kullanıcı dostu arayüzleri ile NASA TV’nin görüntülerini canlı olarak ayaklarınıza getiriyorlar.

Spacevidcast; http://www.spacevidcast.com/

Spaceflight Now; http://spaceflightnow.com/

NASA TV, http://www.nasa.gov/multimedia/nasatv/index.html

Uçuşlarda teknik nedenlere ertelemeler olabiliyor. NASA’nın uzay yolculukları programını resmi internet sitesinden takip ederek öğrenebilirsiniz

Etiketler
Daha fazlası

Ayrıca bak..

Close
Close