DÜNYAİŞÇİ SINIFIManşet

Bir yanda altın klozetlere sahip şaşalı hayatlar bir yanda sefalet

Suudi Arabistan’da „Binladin Grup“ inşaat tekeli „kriz“ var deyip işçi haklarını gasp ediyor

Suudi Arabistan’ın dev inşaat firması „Binladin Grup“ ekonomik kriz yaşadığını iddia ediyor. Koronavirüs salgınında işlerin neredeyse tamamen durduğunu,15 milyar dolarlık borcu yapılandırmakta başarılı olamadıklarını söyleyen şirket yetkilileri bunun bedelini işçilere ödetmenin peşinde.

Bloomberg’in haberine göre,100 bin çalışanı bulunan Binladin Grup, Nisan ve Mayıs aylarında alt kademede çalışan yüzlerce işçinin maaşını ödemedi. Şirketin Haziran ayında 100 bin çalışanına maaş ödeyip ödemeyeciği ise bir muamma. Şirket Suudi Arabistan ve Körfez ülkelerindeki mega projeleriyle tanınıyor.

Borç yapılandırmasıyla birlikte şirket Mayıs ayında maliyetleri yüzde 50 düşürdü. Binlerce işçiye ücretsiz izin verildi. Ayrıca Ramazan ayında 50 bin çalışana maaşlarının sadece üçte biri ödendi. Maaşlarını alamayan ve bu nedenle şirkete öfkelenen çalışanlar, anonim isimlerle #Binladinmaaşlarındageçikme etiketiyle tepkilerini gösterdi.

Suudi Arabistan’da, petrol fiyatlarının dibe vurmasıyla ekonomik kriz derinleşiyor. Krallık KDV’yi yüzde 5’den yüzde 15’e çıkarırken, devlet çalışanları için ekstra ödeneklerde ve yabancı uyruklu binlerce kamu çalışanının maaşlarında yüzde 30 kesinti yapıldı, prim ve yol parası gibi haklar yasal olarak kaldırıldı.

Usame Bin Ladin’in üvey kardeşi Bark Bin Ladin’e ait şirkette yolsuzluk yapıldığının tespit edildiğini beyan eden devlet yönetimi 2017 yılında inşaat şirketinin yüzde 37’lik hissesine el koymuştu.

Etiketler
Daha fazlası
Close