DÜNYA

Brezilya’da çiftlik işgali

1-1Brezilya Topraksız İşçiler Hareketi MTS başkan yardımcısının çiftliğini işgal etti. MST Brezilya’daki sağcı darbe girişiminin toprak reformuyla yakından ilişkili olduğu konusunda pek çok kereler uyarıda bulunmuştu.

MST üyelerinden oluşan yaklaşık 1.000 aile, Devlet Başkanı Dilma Rousseff’e karşı darbe girişimine katılan devlet yetkilisini protesto ederek Pazartesi günü Sao Paulo eyaleti, Duartina Monday’de bulunan Başkan Michel Temer’e ait çiftliklerden birini işgal etti.

2

Hareket tarafından yayımlanan bildiride “işgalin amacı daha önceki darbelerde de yer alan Temer’in darbe girişimindeki rolünü ifşa etmektir,” denildi.

“Esmeralda” olarak adlandırılan yaklaşık 1500 hektarlık çiftliğin resmi olarak Temer’e ait olmadığı söylense de yerel halk PMDB toplantılarına geldiğinde orada kalması nedeniyle çiftliğin gerçek sahibinin Temer olduğunu düşünüyor.

3

MST daha önce de Rousseff’in yerine geçecek Temer’in sosyal güvenlik reformu ile emek kazanımlarını ortadan kaldıracağını ve özelleştirmeleri hızlandırarak kamu varlıklarını sermayeye peşkeş çekeceğini açıklamış, Mayıs ayı itibariyle kitlesel yol kesme eylemleri ve genel grev çağrısı yapacaklarını belirtmişti.

Kaynak:isyandayız.org

Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close