DÜNYAManşet

Brezilya’da yerli hakları savunucusu katledildi

Paulo Paulino Guajajara, Amazonlar’da yasa dışı ticari faaliyette bulunan çeteler tarafından pusu kurularak öldürüldü

HABER MERKEZİ– Brezilya’nın kuzeydoğusundaki Maranhao eyaletinde yerli halkların korunması için Ulusal Yerli Vakfı (FUNAI) adına çalışmalar yürüten bir aktivistin öldürüldüğü bildirildi.

FUNAI tarafından yapılan açıklamada, Amazonlar’da yasa dışı ticari faaliyette bulunan kişilerce kurulan pusu sonucunda ormanları korumakla görevli grubun saldırıya uğradığı, grubun liderlerinden Paulo Paulino Guajajara isimli yerlinin hayatını kaybettiği ve bir kişinin de yaralandığı belirtildi. Çevre koruyucularının uzun süredir bölgede yasa dışı ağaç kesen ve hayvancılık yapan kişiler tarafından tehdit edildiği ifade edildi.

Ülkenin batısındaki Amazonas eyaletinde Eylül ayında da söz konusu vakıf adına çalışmalar yürüten bir görevli, suikast sonucu yaşamını yitirmişti.

Brezilya’da doğa ve yaşam savunucuları, toprak ve doğa koruma alanlarıyla ilgili yaptıkları çalışmalardan ötürü madencilik ve ağaç endüstrisinin hedefi oluyor.

1 Ocak 2019’da göreve başlayan faşist Bolsonaro, iktidarı süresince Amazon Ormanları’nı korumakla görevli çevre ve yerli hakları ajanslarının bütçesinde yüzde 25, orman yangınlarını önlemek için ayrılan bütçede yüzde 23 kesintiye gitmişti. (Ajanslar)

Etiketler
Daha fazlası

İlgili

Ayrıca bak..

Close
Close